E merkure, 29.06.2022, 01:39 PM (GMT+1)

Kulturë

Përparim Hysi: 'Depoja' e Nostalgjisë

E diele, 08.05.2022, 01:15 PM


"DEPOJA" e Nostalgjisë

(cikël me poezi)

Nga Përparim Hysi

1.PETOVA- vendlindja ime *

PETOVA është vendlindja ime

Është si,të thuash,"përsheshi i parë"

PETOVA- është dhimbja ime

Shijen e"përsheshi të parë"

E di veç kush është si unë,fshatar.

Në PETOVË kalova fëmijërinë

Dhe brodha gjithë fshatin azat

Të veçantë për PETOVËN  kam dashurinë

Për mua,PETOVA është e mjaltë.

Si mësues, në PETOVË, punova 30-vjet

Çdo shtëpi,në PETOVË,më priste me derëhapur

Sa kujtoj PETOVËN,zë një lemëz më nget

Kam shumë mall,sado që jam flokëzbardhur.

2. Tek "Frashëri  i SULIT"

Tek"Frashëri i SULIT" në PETOVË,

Kam hipur,siç hipja fëmijërisë dikur,

Biçakun kam në dorë

Dhe nxjerr nga frashëri lëkurë.

ZHvishet lëkura kollaj

Më duhet që ta bëj culë

Se tani është muaj maj

Culës t'i bie si dikur,

E ormisa dhe nisa culës t'i bie

I bie një avazi të vjetër myzeqar

O mall i fëmijërisë ku më shpie?

Në vise që kam kohë pa i parë.

Erdhi fëmijëria e më mori prej dore

-Hajde,çfarë bën në TIRANË?

U turra tutje në kohën fëminore

Nga malli sa nuk po bëj "bam".

3. U bëra i "gjezdisur"

U bëra i"gjezdisur" dhe botë kam parë

Por më të bukur se ty,nuk gjeta MBROSTAR  *

E di që kush lexon,do thotë:- Je në terezi?

I them çdo lexuesi:- Shiko me sytë e mi!

Flas për MBROSTAR-Urën ku jetova 50-vjet

Sado jam larguar dhe kam plot 22-vjet

Kam mall të madh një copë herë të vete

Se mallin për Mbrostarin unë e mbaj me vete.

Ka fusha pjellore,kodrat plot ullinj

Atje nën ullinj shtëpi apo vila

Malli për Mbrostarin mua burrin me thinjë

Më bën që në shpirt t'më këndojnë bilbila.

4.Mbi"Plepin e xha FEHRATIT" *

Mbi plepin e lartë të Xha FEHRATIT,

Atje, në fshatin"MBROSTAR-URË"

Tani, në të hyrë të majit,

Më bëhet sikur jam atje, sikur...

Pse m'u kujtua vallë ky plep

Ç'është ky trill që më kapi?

E di që do kenë ardhur dy lejlekë

SE çerdhen ua ruan xha FEHRATI!

XHa FEHRATI qe burrë aq punëtor

Sa shok s'i gjendej kund

Por qe aq i dashur  dhe aq njerëzor

Sa nuk mund ta harroj,nuk mund.

Dhe vinin lejlekët mbi plep

Askush lejlekët s'i trazonte

Xha FEHRATI gati bënte festë

Kur miqtë shtegtarë i shikonte.

* FEHRAT GRËMI nga MBROSTAR-URA rrojti gati 90-vjeç dhe kish dashuri të madhe për shpezët.

5.  Dua

Dua ta bëj vapën nën hijen e ullinjëve

Kur degët e ullinjëve t'i tund era

Me ajër të freskët të mbush balonën e mushkërive

Se ka ardhur pranvera.

Me ajër të freskët si tek ullinjtë e MBrostarit

Unë për çdo mbasdite e kaloja atje

Vjen ajër nga fusha,por vjen dhe ajëri i malit

Tek shkruaj,përjetoj dhe ky ajër më"deh".

Larg e larg nga TIRANA ku zhurma s'të ndahet

Çdo cm katror dhe ngrhen pallate

I kujtoj ato mbasdite dhe zemra copë më çahet

Po kthehuni dhe për pak, o ju çaste!!!

Tiranë, 8 maj 2022(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora