E shtune, 28.01.2023, 09:03 PM (GMT)

Mendime » Radovani

Fritz Radovani: Ju falenderoj prej zemret Zotni DioGuardi!

E merkure, 04.05.2022, 06:27 PM


Nga Fritz RADOVANI:

JU  FALNDEROJ  PREJ  ZEMRET

ZOTNI  JOSEPH  J.  DIOGUARDI!

I Nderuemi Zotni DioGuardi!

Lexova letren Tuej i Nderuem zotni DioGuardi! Sigurisht, jo njëherë!

Ajo leter, ndoshta, edhe mbas disa shekujsh do të flasin per até dashuni që asnjëherë nuk venitet, porsa vjen e freskohet nder zemrat Amerikane, që aq fort e kanë dashtë me Shpirtë Shqipninë dhe Popullin e vuejtun Shqiptar.

Ajo leter, Ju rreshton edhe Ju me Burrat e Mëdhaj të Shtetit Amerikan, që nuk janë aq pak Ata Kreshnikë të Perjetshëm që, tash ma shumë se 110 vjetë mendojnë dhe kanë punue me Zemer per Shqipninë e vogel nder harta.

Jam i sigurt se pak ose aspak e kanë kuptue mirësinë e bujarinë e Shqiptarit si Ata Amerikanë që, e formuene si Shtet, e ruejtën nga coptimi, e deshtën me zemer dhe menduene si e si me e ndihmue per me ecë perpara!

Edhe Letra e Juej zotni I Nderuem DioGuardi, per ruejtjen e Butrintit, asht një vazhdimsi e veprave Tua jo të pakta, që keni ba e po vazhdoni me ba per Atë Tokë, që pak kush e ka ndihmue sa Ju, I Nderuem Mik I shtrenjtë!

Më bani pershtypje e, më shtyni me Ju falnderue rreshti i fundit: “Ju lutem mos ngurroni të më kontaktoni nëse keni nevojë për informacion shtesë.”

Një vazhdimsi e pafund e bamirsisë dhe e sakrificave Tua, per Atë Shqipni aq të vuejtun, vetem se asht Atdheu I Gjergj Kastriotit – Skenderbeut dhe I At Gjergj Fishtës e, I të Madhes Nanë Tereza!

Ju uroj shumë shndet dhe Ju falnderoj me shumë respekt,

Fritz Radovani.

Melbourne, 3 Maji 2022.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora