E enjte, 18.08.2022, 09:01 AM (GMT+1)

Kulturë

Kalosh Çeliku: 'Liria' nëpër katunde

E marte, 03.05.2022, 06:10 PM


“LIRIA” NËPËR KATUNDE

(Aforizma satirike)

NGA KALOSH ҪELIKU

RROSPIA

“Demokracia”, është një Nuse me shumë burra,

Prandaj, e rrëzojnë në shtrat. Dhe, na del rrospi…

NDRYSHIME DEMOKRATIKE

Përderisa, në komunizëm si shkrimtar

më ndiqte serbi. Tashti në “demokraci”,

më ndjek “shqiptari indershëm”…

MË TË RREZIKUARIT

NGA SIDA POLITIKE

Politikanët, janë më të rrezikuarit

nga Sida. Ngase, flenë me të njëjtën

kurvë politike në Shtëpinë publike…

UNIVERSITETI I SHQIPTARËVE

Universiteti më i njohur në RMV -ut

“Idrizovo“, është i vetmi universitet:

ku, studentët shqiptarë pranohen pa

intervenime, pa deviza dhe me kritere

“shkencore” partiake nacionale - fetare…

GËRDITJA VËLLAZËRORE

Në komunizëm aq shumë u ngopëm me

“vëllazërim-bashkim”, sa që: na gërditen

edhe vëllezërit, që i kemi nga nëna

e babai, të një gjaku brez pas brezi…

LAKMIA E SHEKULLIT

Gjyshet tona po të ishin gjallë, sot:

Lakmi do t’ua kishin partive politike,

në rrëfimet e përrallave historike.

Vërtetë, janë fantastike: vënë në gjumë…

DUKURI HUMANE

Numri i të çmendurve është paksuar dukshëm

në qendrat e rehabilitimit “Badovci” dhe “Slepçe”.

Shkaku se, këta të sëmurë psiqik i rrëmbyen

partitë politike në Maqedoninë e Veriut, si:

kuadër deficitar nëpër institucione qeveritare…

NJË MAJI FESTA E PUNËTORËVE

Një Maji ende vazhdon të jetë festë e punëtorëve.

Po, dihet: qëngjat i hanë në sofër politikanët.

E punëtorët e Popullit, i lëpijnë lugët…

HUMBËSIT E MËDHENJ

Të gjithë janë “fitues”?! Dhe, festojnë para popullit

E, në realietet: janë humbës të mëdhenj hstorik…

LIRIA NËPËR KATUNDE

Falë Partive Demokratike Shqiptare: flamuri

shqiptar kuqezi valon lirshëm majë plepave,

çative shtëpive. Dhe, shtyllave nëpër katunde…

LUFTA E PARTIVE POLITIKE

FYT PËR FYTI PËR PUSHTET

Partitë Politike Shqiptare në RMV -ut

bëjnë luftë të madhe në Parlament,

për t’i kthyer ato pak të drejta, që

dikur na i dha komunizmi. E, sot: na

i rrëmbeu “demokracia“, në “Liri” …(Vota: 10 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora