E marte, 28.06.2022, 06:16 AM (GMT+1)

Kulturë

Meti Rexhepi: Shkallmimi

E marte, 03.05.2022, 08:05 PM


SHKALLMIMI

(Prozë e shkurtë)

Nga Meti Rexhepi

Nuk e dija si më sollën këmbët këtu, kundruall kishës dhe korit të shtruar ortodoks? Insertet e ëndrrës ishin lidhur, kishin dendësuar  unitetin tejpërtej fiziologjisë e psikologjisë. Ishte diçka që i përjashtonte dukuritë dhe ligjet e psikikes njerëzore... Zhgjëndrra dhe ëndrra, ëndrra e zhgjëndrra, ku kishte lënë mangësi njëra e përmbushte tjetra. Pa ndonjë vijë ndarëse kisha hyrë në ëndrrën e zhgjëndrrës... Më pushtonin klithmat, dënesje, gjëma të djeshme, drithërima të pritshme, derivate ngjarjesh të djegshme, të pashuara në të sotmen...

Në dimrin e kësaj hapësire nuk kishte borë, ndërsa unë cullak dhe i ngujuar, pa mundur ta qetësoja pallën, që e kishte shigjetuar një shikim-vashe në morinë e vashave... Pozita e forcuar e pallës pikërisht në aktin e shënjestrës për prerje!... I thosha dytëshorit:

- Kjo farë mynxyre do të jetë shënjestra më cinike për ta goditur.!

- Gjithsesi!

- Mbase pasojat e dhimbjes tënde janë të meritueshme!

- Por, natyra ka epërsitë e veta të fshehta të patejkalueshme...

Pastaj i thosha:

- Le t`ia lëmë vendimet natyrës...

- Pra, do t`ia lësh në dorë krejtësisht instinktit?

- Po.

- Si ashtu? Atëherë të paska rrjedhur vetëdija?!

- Aiii ç`më filozofoje ti?

- Pse jo? Gjej veshjet e arsyes dhe mbuloje cullakun e mendimit tënd të shkalluar!

Kjo ëndërr e zhgjëndrrës së paskajshme më mbante pezull në orbitën e saj dhe, do të doja të fluturoja, të fluturoja matanë këtij ferri ndjeka-keq!

***

Më ishin mbështjellë me fije të dhimbjes mendja dhe zemra. Dhimbja ime ia tëhollonte fijet mendjes, aq sa gati këputnin lidhjet me zemrën. Pleksjet e dhimbjes gjeneronin të mbështjella në gjene. Gjenet e atit tim vijuan të qesin filiza, bisqe të reja me përmbajtje lëndore të pandryshuar.

-  Asgjë s`ka ndryshuar ati im i dashur!

- Nuk duhej të shqetësoja ende ty atje në amshim... Më fal!

Me të njëjtat fije të perit avullues gjilpëra m`i qepte gjithçka qepet për trupin tim. Qepja kurrë njëherë nuk e  përmbylli përmasën time të gjatësisë e të gjerësisë! Gërshërët dhe gjilpëra për qepjen e trupit tim, kurdoherë ishin në duart e vullneteve të huaja. U ngushtua së tepërmi qepja e dhimbjes time, aq sa pas çdo shtrirje gjymtyrësh, që me hedhjen e hapit paksa më të gjatë, veshja më shqepej tej përtej shalëve!

- Pikërisht kjo lloj (sh)qepje shkaktoi cullakun tënd - shfaqi një diskurs sipërfaqësor dytëshori.

Ai diskurs nuk mund të ishte i pa përtrollitur, meqë e njëjta dhimbje e përshkonte brendësinë e shtrirjes tij; porse shumëfish më të gjerë në ndërdyme. Duke pandehur se tashmë më shihte të qepur tërësisht, heshti në rropatjet e mia të vijueshme. Mendoja se veshja me lëkurën e evolucionit të Darwin-it ishte veshje origjinale. Përse? Ngaqë lëkura ime i kishte të hapura deriçkat e poreve për hyrje-dalje të ajrit të shndërruar në karbon-dyoksid, kishin pushuar qortimet për lajthitjet e veshjes... Sfurqeve  prej druri dhe metali u kishte dalë para mali. Medoemos do të lypja mbulesë, meqë brekët prej barishtesh m`i fërfëllinte fërfëlliza. Më gjuante me shigjeta të acarta herë veriu, herë veri-lindja. Dramës sime lakuriqe i hidhnin shikime të rrëshqitshme. Tashmë lakuriqësinë e mbështillja me barishte të thurura, por shqetësimi i turpit ia zinte fytyrën me duar dytëshorit.

- Më vjen turp! - thoshte ai.

- S`ka pse të vijë turp  - i thosha.

- Kjo është të jesh sikurse të gjithë të tjerët kur zhvishen për t`u larë. Një gjendje normale e njeriut,  ore dytëshor!

- Por njeriu vishet dhe bëhet njeri...

-Ata të veshurit e shpifin të vërtetën e trupit të tyre, vizatimet e vijave, simetrinë dhe asimetrinë... - këmbëngulja unë.

- Çfarë thua korubja ime?! Nuk ndodhemi në bashkësinë e parë primitive!

- Po, por dhimbja ime është legjitime...

I rendisja dëshmi, si duket, të shkalluara?!...

- Mu këta të veshur me shpifje më lanë kësisoj cullak dhe për tallje, ndaj rebelohen pa ndalur gjymtyrët e trupit tim.

-  Le t`iu them se: ka diçka tek unë që nuk përkulet...

Dytëshori  i molisur dhe i mërzitur, pëshpëriti dhimbshëm:

- Zhveshja e deritashme e dëftoi shkallmimin tënd të thellë, të thellë aq sa nuk i preket dot fundi!...(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora