E hene, 08.08.2022, 01:44 PM (GMT+1)

Kulturë

Hamza Halabaku: Jam shqiptar

E marte, 03.05.2022, 07:12 PM


Hamza Halabaku

JAM SHQIPTAR

Jam shqiptar me gjak e fis

I lidhur shumë për këtë dhe

qoftë me apo pa plis

Po, çka nëse jam mysliman,

Babë e gjysh këtë fe ma lanë

- unë shqiptar prapë jam

E çka nëse jam katolik

Kështu kam qenë me farë e fis

- unë jam shqiptar,

Po, çka nëse ortodoks jam

Tërë jugun vëllezër i kam

- unë jam shqiptar

Mund të jem protestant

Edhe këta të mit i kam

- unë jam shqiptar

E, çka nëse jam ateist

S’urrej as priftërinj e hoxhallarë

- unë prapë jam shqiptar

Nënë e thash fjalën e parë

- prandaj së pari jam shqiptar.

Bukës bukë,  i them, e ujit ujë

E dua veten s’urrej të huaj

Jam shqiptar me gjuhë e fis

Pata në kokë kasketë a plis

Pavarësisht me cilën fe

Shpirt i lidhur për atdhe.

Jam shqiptar me gjuhë e fis

qoftë me apo pa plis .(Vota: 3 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora