E shtune, 03.12.2022, 04:11 PM (GMT)

Sport » Futbolli Botëror

Juve, gjithnjë më i dashuri

E merkure, 17.12.2008, 10:25 AM


Nga Express

Juventus vazhdon të mbetet skuadra më e dashur nga italianët. Instituti “Nielsen Italia”, i cili çdo vit nxjerr statistika për klubet më të dashura në Itali, e ka publikuar listën për vitin 2008, në të cilën bindshëm prinë “Zonja e Vjetër” nga Torino me 10 milionë e 40 mijë persona. Pas saj renditen dy skuadrat milaneze, Inter (5.928.000) e Milan (5.818.000). Vendi i katërt i takon të rikthyerit në Serie A, Napoli, kurse i pesti ekipit nga kryeqyteti italian, Roma. Për ironi, skuadra që e përmbyll tabelën e Serie A, Chievo e Erjon Bogdanit gjendet në pozitën e fundit, atë 20, edhe në preferencat e italianëve.

Klasifikimi i skuadrave më të dashura në Itali

1) Juventus 10 milionë e 40 mijë tifozë

2) Inter 5.928.000

3) Milan 5.818.000

4) Napoli 2.887.000

5) Roma 2.493.000

6) Fiorentina 2.080.000

7) Lazio 1.791.000

8) Palermo 1.470.000

9) Torino 1.153.000

10) Genoa 1.030.000

11) Bologna 871.000

12) Catania 649.000

13) Sampdoria 585.000

14) Cagliari 312.000

15) Udinese 298.000

16) Reggina 176.000

17) Atalanta 119.000

18) Lecce 105.000

19) Siena 38.500

20) Chievo 4.800(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora