E shtune, 03.12.2022, 05:05 AM (GMT)

Kerko: gjon keka

Gjon Keka: Gjenocidi ndaj popullit arbëror dhe armen nga pushtuesit otoman

E hene, 25.04.2022, 06:41 PM


Gjenocidi ndaj popullit arbëror dhe armen nga pushtuesit otoman

Nga Gjon Keka

Në këtë ditë duke kujtuar fillimin më mizor të gjenocidit ndaj popullit armen nga otomanët pushtues, ne kujtojmë poashtu edhe gjenocidin ndaj arbërorëve nga pushtuesit otoman.

Gjaku i pafajshëm armen dhe arbëror flet edhe sot, ashtu sikur flet gjaku i Abelit deri në ditët tona.

Kjo ishte fytyra e vërtetë e pushtuesit otoman që kudo ku shkelte shkatërroi gjithçka dhe lumenjë gjaku rrodhën në ato troje ku ato pushtuan barbarisht.

Sot, sidomos ne pasardhësit, nuk duhet të harrojmë, sepse do të bie mallkimi i të parëve tanë nëse ne nuk e ngrisim zërin ndaj të vërtetës historike të gjenocidit otoman ndaj popullit arbëror. Imazhi bashkëngjitur: masakrat e pushtuesit otoman, nga kronika e vitit 1694, G.S.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Gjon Keka: Ja pse nuk do të lind më një i ngjashëm me Gjergj Kastriotin! Gjon Keka: Skënderbeu përkrah Hanibalit, Aleksandrit dhe Cezarit Gjon Keka: Fishta, Gjeçovi dhe Curri ishin dekoruar me urdhëra të ndryshëm perandorak të Austrisë Gjon Keka: Gjergj Kastrioti ishte i vetmi që bashkoi arbërorët Gjon Keka: Çdo institucion dhe familje duhet me i mbajtë portretet e Gjergj Kastriotit dhe Nënë Terezës Gjon Keka: Ja pse tezat e Schmitt-it nuk qëndrojnë shkencërisht Gjon Keka: Çfarë do të thotë të jesh pasardhës i Gjergj Kastriotit në këtë shekull? Gjon Keka: Fitoret kryesore të Gjergj Kastriotit dhe emrat e atyre që i mundi në beteja Gjon Keka: Me rastin e përvjetorit të vdekjes së heroit Idriz Seferi Gjon Keka: Kryezoti arbëror Gjergj Kastrioti mbante edhe veshje prej armature Gjon Keka: Sikur të mos ishte kthyer Skënderbeu,a do të kishte Arbëri? Gjon Keka: Arbërorët kanë historinë e vet, ata janë nipat e atyre të mëdhenjve që ndriçuan botën Gjon Keka: Gjergj Kastrioti i Marin Barletit mund të jetë botuar në vitin 1488 Gjon Keka: Figura e Gjergj Kastriotit një nga figurat më të trajtuara Gjon Keka: Shtypi austriak i vitit 1930 mbi ndalesën në Jugosllavi të revistës ''Hylli i Dritës'' të edituar nga Gjergj Fishta Gjon Keka: Çeta e heronjve, në krye me kryeheroin Gjergj Kastrioti Gjon Keka: Emrin Vojsava nuk e kishte vetëm nëna e Gjergj Kastriotit, por edhe shumë gra fisnike arbërore Gjon Keka: Dardania sipas Strabon, dhe në kohën e sundimit romak Gjon Keka: Gjergj Kastrioti mbante dhoma të thesareve të paçmuara Gjon Keka: Një bust apo statujë edhe për mbretëreshën arbërore Donika Arianiti - Kastrioti

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora