E merkure, 07.12.2022, 11:43 PM (GMT)

Kerko: gjon keka

Gjon Keka: Ja pse nuk do të lind më një i ngjashëm me Gjergj Kastriotin!

E enjte, 21.04.2022, 06:33 PM


Ja pse nuk do të lind më një i ngjashëm me Gjergj Kastriotin!

Nga Gjon Keka

Sepse, ai ishte besnik deri në fund ndaj atdheut të tij

Sepse, ai iu rikthye djepit të traditës, kulturës dhe besimit arbëror.

Sepse, ai kishte në mendje e zemër atdheun dhe të mirën e shtetit të tij Arbëror.

Sepse, rrënjët e Lirisë i kishte ujitur që nga vegjëlia edhe pse ishte pengë ujin e pastër arbëror ai e hedhte në anën e tij të rrënjëve të Lirisë dhe kombit të tij.

Sepse, ai e kishte në gjak Lirinë,  dritën dhe dashurinë ndaj atdheut dhe Shtetit të tij Arbëror.

Sepse,  ai nuk bënte gjumë më shumë se dy apo tre orë,  dhe gjithë orët tjera ia dedikonte me djersë,  urti, trimëri e punë të palodhshme për lirinë e vendit të tij dhe ndërtimin e forcimin e Shtetit të tij Arberor.

Sepse, në mendjen e zemrën e tij ai e kishte bashkimin e arbërorëve si për nga trupi edhe shpirti për të mirën e vendit,  ai e dinte se vetëm të bashkuar themelet e Arbërisë dhe të ardhmes së shtetit të tij do të jenë të sigurta.

Sepse, ai kishte lind si dielli për ta ngrohë, për t'i bërë dritë,  gjallëri etj. , Arbërisë së tij.

Sepse, ai kishte lind me shenjë,  pra i veçuar nga të tjerët, ai ishte fryti më i bekuar i tokës së lashtë Iliro-arbërore. Etj. etj...(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Gjon Keka: Skënderbeu përkrah Hanibalit, Aleksandrit dhe Cezarit Gjon Keka: Fishta, Gjeçovi dhe Curri ishin dekoruar me urdhëra të ndryshëm perandorak të Austrisë Gjon Keka: Gjergj Kastrioti ishte i vetmi që bashkoi arbërorët Gjon Keka: Çdo institucion dhe familje duhet me i mbajtë portretet e Gjergj Kastriotit dhe Nënë Terezës Gjon Keka: Ja pse tezat e Schmitt-it nuk qëndrojnë shkencërisht Gjon Keka: Çfarë do të thotë të jesh pasardhës i Gjergj Kastriotit në këtë shekull? Gjon Keka: Fitoret kryesore të Gjergj Kastriotit dhe emrat e atyre që i mundi në beteja Gjon Keka: Me rastin e përvjetorit të vdekjes së heroit Idriz Seferi Gjon Keka: Kryezoti arbëror Gjergj Kastrioti mbante edhe veshje prej armature Gjon Keka: Sikur të mos ishte kthyer Skënderbeu,a do të kishte Arbëri? Gjon Keka: Arbërorët kanë historinë e vet, ata janë nipat e atyre të mëdhenjve që ndriçuan botën Gjon Keka: Gjergj Kastrioti i Marin Barletit mund të jetë botuar në vitin 1488 Gjon Keka: Figura e Gjergj Kastriotit një nga figurat më të trajtuara Gjon Keka: Shtypi austriak i vitit 1930 mbi ndalesën në Jugosllavi të revistës ''Hylli i Dritës'' të edituar nga Gjergj Fishta Gjon Keka: Çeta e heronjve, në krye me kryeheroin Gjergj Kastrioti Gjon Keka: Emrin Vojsava nuk e kishte vetëm nëna e Gjergj Kastriotit, por edhe shumë gra fisnike arbërore Gjon Keka: Dardania sipas Strabon, dhe në kohën e sundimit romak Gjon Keka: Gjergj Kastrioti mbante dhoma të thesareve të paçmuara Gjon Keka: Një bust apo statujë edhe për mbretëreshën arbërore Donika Arianiti - Kastrioti Gjon Keka: Emigrimi i Donikës dhe Gjonit, pas vdekjes së Skënderbeut

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora