E diele, 04.12.2022, 02:12 AM (GMT)

Kulturë

Bashkim Saliasi: Dashuri dhe lot

E hene, 18.04.2022, 09:53 AM


Bashkim Saliasi

DASHURI DHE LOT

Një tufë me lule të freskëta këputa

dhe renda rrugëve ti dhuroj vetëm Ty.

Në turmën e njerëzve i lumtur u futa,

të gjithë më thoshin: -Qeshu, dashuro Rini!

* *. *

Zemra me ish bërë violinë e këngë

dhe këndonte e gëzuar vetëm për Ty.

Ti për mua ishe Diell dhe Hënë,

Kjo moshë e artë, e bukur quhet Rini.

* *. *

Sa të gjeta, te vendi i takimit, të rashë në gjunjë,

-Për Ju janë këto lule Princesha ime!

Pa ty s’jetoj dot, të përshëndeta i lumtur Unë,

Ti i jep jetës jetë, frymarrje dhe gëzime.

* *. *

-Sot dyqanet jane mbushur me lule plot!

Mu përgjigje tepër indiferente dhe ftohtë.

Lule mund të blesh për qejf, sa të duash,

Kot qënke lodhur, S’ke pse të vuash.

* *. *

Shpirti, zemra e lulet mu drodhën fort,

Sytë mu përlotën në trishtim e zhgënjim.

Lulet nga dora më ranë menjëherë përtokë.

Ti qeshe: -Të gjithë dashurojnë, po s’janë me fat!

18.04.2022(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora