E merkure, 07.12.2022, 10:36 PM (GMT)

Kerko: gjon keka

Gjon Keka: Fishta, Gjeçovi dhe Curri ishin dekoruar me urdhëra të ndryshëm perandorak të Austrisë

E premte, 15.04.2022, 04:17 PM


Fishta, Gjeçovi dhe Curri ishin dekoruar me urdhëra të ndryshëm perandorak të Austrisë

Nga Gjon Keka

Poeti ynë kombëtar Gjergj Fishta i cili u bë figura mbizotëruese dhe referenca e shumë albanologëve europian ishte i nderuar edhe nga Austria perandorake e asja kohe me urdhërinë e Kryqit të Kalorësit.

Poashtu edhe arekologu dhe atdhetari i madh Shtjefën Gjeçovi i cili nxorri Kanunin e Lekës dhe u bë referenca e shumë autorëve europian, ishte i vlerësuar dhe nderuar me urdhërin perandorak Kryqi i Kalorësit, dekoracion lufte.

Figura tjetër atdhetare e kombit tonë që e nderuar me urdhër perndorak ishte Bajram Curri, i cili u nderua me urdhërin e Perandorit Franc Jozef, dekoracion lufte.

Të dekoruarit tjerë më urdhëra të ndryshëm janë edhe Luigj Gurakuqi dhe shumë figura tjera atdhetare shqiptare.

Dokumentet studiuesi dhe autori Gjon Keka i ka gjetë në arkivin shtetëror të Vjenës në kuadër të hulumtimeve të tij mbi figurën e Gjergj Kastriotit – Skënderbeut dhe historinë e kombit tonë.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Gjon Keka: Gjergj Kastrioti ishte i vetmi që bashkoi arbërorët Gjon Keka: Çdo institucion dhe familje duhet me i mbajtë portretet e Gjergj Kastriotit dhe Nënë Terezës Gjon Keka: Ja pse tezat e Schmitt-it nuk qëndrojnë shkencërisht Gjon Keka: Çfarë do të thotë të jesh pasardhës i Gjergj Kastriotit në këtë shekull? Gjon Keka: Fitoret kryesore të Gjergj Kastriotit dhe emrat e atyre që i mundi në beteja Gjon Keka: Me rastin e përvjetorit të vdekjes së heroit Idriz Seferi Gjon Keka: Kryezoti arbëror Gjergj Kastrioti mbante edhe veshje prej armature Gjon Keka: Sikur të mos ishte kthyer Skënderbeu,a do të kishte Arbëri? Gjon Keka: Arbërorët kanë historinë e vet, ata janë nipat e atyre të mëdhenjve që ndriçuan botën Gjon Keka: Gjergj Kastrioti i Marin Barletit mund të jetë botuar në vitin 1488 Gjon Keka: Figura e Gjergj Kastriotit një nga figurat më të trajtuara Gjon Keka: Shtypi austriak i vitit 1930 mbi ndalesën në Jugosllavi të revistës ''Hylli i Dritës'' të edituar nga Gjergj Fishta Gjon Keka: Çeta e heronjve, në krye me kryeheroin Gjergj Kastrioti Gjon Keka: Emrin Vojsava nuk e kishte vetëm nëna e Gjergj Kastriotit, por edhe shumë gra fisnike arbërore Gjon Keka: Dardania sipas Strabon, dhe në kohën e sundimit romak Gjon Keka: Gjergj Kastrioti mbante dhoma të thesareve të paçmuara Gjon Keka: Një bust apo statujë edhe për mbretëreshën arbërore Donika Arianiti - Kastrioti Gjon Keka: Emigrimi i Donikës dhe Gjonit, pas vdekjes së Skënderbeut Gjon Keka: Populli arbëror e ka tregu veten dy herë - në Mbrojtjen e Europës dhe të Hebrenjve Më 21 tetor 1912, Konti Berchtold dhe San Giuliano vendosën për formimin e Shqipërisë së pavarur

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora