E enjte, 23.03.2023, 05:57 PM (GMT)

Shtesë » Historia

Jahja Drançolli: Si sot 72 vjet më parë, kriminelët ruso-sovjetike vrasin pa mëshirë lulen dhe elitën e popullit polak!

E merkure, 13.04.2022, 05:05 PM


Si sot 72 vjet më parë, kriminelët ruso-sovjetike vrasin pa mëshirë lulen dhe elitën e popullit polak!

Nga Jahja Drançolli

Më 13 prill të vitit 1943, Gjermania naziste njoftoi zbulimin e një varri masiv me më shumë se 4000 robër lufte polakë (kryesisht ushtarë) të kapur nga forcat ruso-sovjetike dhe më pas me miratimin e Byrosë Politike të Komitetit Qendror të Partisë Komuniste të Bashkimit Sovjetik dhe të Stalinit, u ekzekutuan në pranverën e vitit 1940 (13 prill-19 maj)!

Rreth 22,000 kryesisht polakë, anëtarë të Forcave të Armatosura Polake të gradave të ndryshme, mjekë, profesorë, avokatë, priftërinj, pronarë tokash, shkrimtarë, gazetarë dhe mjekë. Shkurtimisht, elita e një kombi përbënte një kërcënim në formën e opozitës ndaj regjimit që BRSS synonte të krijonte në zonë. Masakra ka ndodhur në pyllin e fshatit Katyn pranë qytetit Smolensk dhe sipas fshatit në fjalë ngjarja është quajtur Masakra e Katyn-it. Ngjarja u shfrytëzua në maksimum nga propaganda naziste, e cila, sipas raportit, arriti të largonte aleatët perëndimorë nga aleanca me BRSS, e cila pranoi përgjegjësinë për vdekjen e 22 mijë polakëve vetëm në vitin 1990!(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Milazim Zeqiraj: 11 Marsi 1981 ishte fillimi për një Kosovë ndryshe 14 janar ‘90/ Demostrata e Shkodrës që i parapriu rënies së regjimit komunist Jusuf Buxhovi: Rekrutimi i dhunshëm, Masakra e Tivarit dhe përgjegjësia e partizanëve shqiptarë Jusuf Buxhovi: Vendosja e administratës ushtarake në Kosovë, terrori ushtarak dhe vrasja e Milladin Popoviqit Jusuf Buxhovi: Zgjerimi i Lëvizjes së Rezistencës Kombëtare dhe Lufta e Drenicës Jusuf Buxhovi: Ripushtimi jugosllav i Kosovës dhe rezistenca kombëtare Jusuf Buxhovi: 'Çlirimi' i Kosovës nga partizanët shqiptarë dhe jugosllavë dhe ripushtimi sllavo-komunist Jahja Drançolli: Bombardimet dhe agresioni i shtetit serbo-malazez në qytetin e Dubrovnikut Gëzim Llojdia: Si ishte mbledhja e parë e parlamentit të vitit 1923? Jusuf Buxhovi: Hyrja e kryengritësve shqiptarë në Shkup Gëzim Lojdia: Kur pionierët kinezë i dërgonin letër Diktatorit Enver Hoxha Milazim Zeqiraj: Masakra në Studenicë ka dëshmi dhe dëshmitarë Albert Zholi: Qemal Stafa u vra në betejë, e vranë në kurth apo u vetëvra?! 1946/Aranit Çela: Kosova e vendosi vetë fatin e saj Jahja Drançolli: Beteja e Lepantit Tradhëtoi partinë, nëna e mallkon: Helm t’u bëftë qumështi që të kam dhënë Jahja Drançolli: 107 vjet më parë nënshkruhet ”Marrëveshja e Londrës” Kastriot Dervishi: Të dënuarit e revoltës së Spaçit që vuajtën 600 vjet burgim Kastriot Dervishi: 1973/Dënimi i 16 vjeçares Laura Keçi Fahri Dahri: Dodona lartëson vetëm në Thesproti

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora