E merkure, 07.12.2022, 10:55 PM (GMT)

Kerko: gjon keka

Gjon Keka: Gjergj Kastrioti ishte i vetmi që bashkoi arbërorët

E diele, 10.04.2022, 05:31 PM


Gjergj Kastrioti ishte i vetmi që bashkoi arbërorët

Nga Gjon Keka

Madhështia e kryezotit arbëror Gjergj Kastrioti qëndron në atë se ai është i vetmi që arriti me i bashku krenat e Arbërisë së asaj kohe në Kuvendin e Lezhës.

Nuk ka qenë e lehtë as në atë kohë, as sot me i bashku popullin e krenat e vendit, prandaj, Gjergji i Madh kishte dhunti, autoritet dhe artin e rrallë që vetëm ai e vulosi bashkimin e krenave arbëror për të mirën e vendit dhe të ardhmes së Arbërisë.

Poeti ynë kombëtar Gjergj Fishta, e dinte se sa vështirë është me i bashku shqiptarët me mentalitetin e tyre krye në vete, i nxorri fjalët se :“Ma zor mblidhen dy shqyptarë, sesa mblidhet nji thes me pleshta.“(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Gjon Keka: Çdo institucion dhe familje duhet me i mbajtë portretet e Gjergj Kastriotit dhe Nënë Terezës Gjon Keka: Ja pse tezat e Schmitt-it nuk qëndrojnë shkencërisht Gjon Keka: Çfarë do të thotë të jesh pasardhës i Gjergj Kastriotit në këtë shekull? Gjon Keka: Fitoret kryesore të Gjergj Kastriotit dhe emrat e atyre që i mundi në beteja Gjon Keka: Me rastin e përvjetorit të vdekjes së heroit Idriz Seferi Gjon Keka: Kryezoti arbëror Gjergj Kastrioti mbante edhe veshje prej armature Gjon Keka: Sikur të mos ishte kthyer Skënderbeu,a do të kishte Arbëri? Gjon Keka: Arbërorët kanë historinë e vet, ata janë nipat e atyre të mëdhenjve që ndriçuan botën Gjon Keka: Gjergj Kastrioti i Marin Barletit mund të jetë botuar në vitin 1488 Gjon Keka: Figura e Gjergj Kastriotit një nga figurat më të trajtuara Gjon Keka: Shtypi austriak i vitit 1930 mbi ndalesën në Jugosllavi të revistës ''Hylli i Dritës'' të edituar nga Gjergj Fishta Gjon Keka: Çeta e heronjve, në krye me kryeheroin Gjergj Kastrioti Gjon Keka: Emrin Vojsava nuk e kishte vetëm nëna e Gjergj Kastriotit, por edhe shumë gra fisnike arbërore Gjon Keka: Dardania sipas Strabon, dhe në kohën e sundimit romak Gjon Keka: Gjergj Kastrioti mbante dhoma të thesareve të paçmuara Gjon Keka: Një bust apo statujë edhe për mbretëreshën arbërore Donika Arianiti - Kastrioti Gjon Keka: Emigrimi i Donikës dhe Gjonit, pas vdekjes së Skënderbeut Gjon Keka: Populli arbëror e ka tregu veten dy herë - në Mbrojtjen e Europës dhe të Hebrenjve Më 21 tetor 1912, Konti Berchtold dhe San Giuliano vendosën për formimin e Shqipërisë së pavarur Gjon Keka: Portret i rrallë i kryeheroit Gjergj Kastrioti, në mesin e figurave tjera të historisë botërore

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora