E diele, 04.12.2022, 04:45 AM (GMT)

Kulturë » Keka

Gjon Keka: Me rastin e përvjetorit të vdekjes së heroit Idriz Seferi

E marte, 29.03.2022, 06:19 PM


Me rastin e përvjetorit të vdekjes së heroit Idriz Seferi

Nga Gjon Keka

Idriz Seferi ishte patriot i vërtetë të kombit shqiptar i cili nuk bënte as vëllazëri me armiq otoman e as nuk i trembej syri i shqiponjës kundër armikut serbë e bullgar.

Figura dhe heroizmi i Idriz Seferit i pengonte armive, kështu...“dy serbë që shërbenin si oficerë osmanë në Nish, i kishin kërkuar Portës së Lartë që Idriz Seferi të dënohej me vdekje ,sepse ai ishte 'kryengritës i pandreqshëm" në Moravë'.”(Sh,B,1981) Por, Idriz Seferi ishte brumosur qysh si i ri i cili e shprehte patriotizmin me këto fjalë:“ Një popull jena , nji gjuhë kena , nji zakon kena , nji tokë kena e veç për këto luftojmë kundër turkut që na ka shkelë e kundër Serbisë e Bullgarisë që po na sillen me na e marrë frymën e shpirtin si shqiptar që jena se nuk duen me pa Shqipni përmi dhe."(Sh.B.1981)Edhe sot ,figura e Idriz Seferit mbetet simbol I atdhetarisë ,lirisë dhe i mosnënshtrimit ndaj asnjë armiku, e aq më tepër i mosvllazërimit me armqitë e kombit shqiptar europian.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Gjon Keka: Kryezoti arbëror Gjergj Kastrioti mbante edhe veshje prej armature Gjon Keka: Sikur të mos ishte kthyer Skënderbeu,a do të kishte Arbëri? Gjon Keka: Arbërorët kanë historinë e vet, ata janë nipat e atyre të mëdhenjve që ndriçuan botën Gjon Keka: Gjergj Kastrioti i Marin Barletit mund të jetë botuar në vitin 1488 Gjon Keka: Figura e Gjergj Kastriotit një nga figurat më të trajtuara Gjon Keka: Shtypi austriak i vitit 1930 mbi ndalesën në Jugosllavi të revistës ''Hylli i Dritës'' të edituar nga Gjergj Fishta Gjon Keka: Çeta e heronjve, në krye me kryeheroin Gjergj Kastrioti Gjon Keka: Emrin Vojsava nuk e kishte vetëm nëna e Gjergj Kastriotit, por edhe shumë gra fisnike arbërore Gjon Keka: Dardania sipas Strabon, dhe në kohën e sundimit romak Gjon Keka: Gjergj Kastrioti mbante dhoma të thesareve të paçmuara Gjon Keka: Një bust apo statujë edhe për mbretëreshën arbërore Donika Arianiti - Kastrioti Gjon Keka: Emigrimi i Donikës dhe Gjonit, pas vdekjes së Skënderbeut Gjon Keka: Populli arbëror e ka tregu veten dy herë - në Mbrojtjen e Europës dhe të Hebrenjve Më 21 tetor 1912, Konti Berchtold dhe San Giuliano vendosën për formimin e Shqipërisë së pavarur Gjon Keka: Portret i rrallë i kryeheroit Gjergj Kastrioti, në mesin e figurave tjera të historisë botërore Libër i ri i autorit Gjon Keka: Kombi shqiptar dhe fati i tij Gjon Keka: Gjergj Kastrioti mbante një simbol të zemrës të pikturuar me mbishkrim Gjon Keka: Një dorshkrim i rrallë mbi historinë e Gjergj Kastriotit Gjon Keka: Dokumentet historike dëshmojnë vazhdimësinë e gjuhës iliro-arbërore Gjon Keka: Epoka e Gjergj Kastriotit e ka pasuruar historinë e Arbërisë dhe të Europës

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora