E shtune, 03.12.2022, 05:30 AM (GMT)

Kerko: gjon keka

Gjon Keka: Kryezoti arbëror Gjergj Kastrioti mbante edhe veshje prej armature

E hene, 28.03.2022, 06:44 PM


Kryezoti arbëror Gjergj Kastrioti mbante edhe veshje prej armature

Nga Gjon Keka

Deri tani e dimë dhe njohim sipas përshkrimeve dhe në bazë të materialeve e relikteve që janë gjetur Përkrenarja dhe shpatat në muezun e artit e historisë në Vjenë, por është me rëndësi të dimë edhe këtë se Gjergj Kastrioti kishte edhe veshje prej armature që e mbante me simbolet e tij të shqiponjës dhe diellit apo yllit.

Thuhet se në vitin 1590 janë gjetura disa veshje prej armaturash që i takonin dhe shërbenin mbretit e kryezotit tonë arbëror Gjergj Kastriotit. Poashtu në përshkrim thuhet se „një armaturë e tillë madhështore plotësisht e inkorporuar, e gjetur rreth vitit 1590,i shërbente Princit të Shqipërisë, Gjergj Kastriotit -Skënderbeut.“ (A.w.k.k.w.,d.s.,tf.III 1865) Është fakt ,pasi edhe në bazë të përshkrimeve të kronistëve e bashkëkohësve të tij, kryezoti arbëror Gjergj Kastrioti kishte veshje të tilla prej armature.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Gjon Keka: Sikur të mos ishte kthyer Skënderbeu,a do të kishte Arbëri? Gjon Keka: Arbërorët kanë historinë e vet, ata janë nipat e atyre të mëdhenjve që ndriçuan botën Gjon Keka: Gjergj Kastrioti i Marin Barletit mund të jetë botuar në vitin 1488 Gjon Keka: Figura e Gjergj Kastriotit një nga figurat më të trajtuara Gjon Keka: Shtypi austriak i vitit 1930 mbi ndalesën në Jugosllavi të revistës ''Hylli i Dritës'' të edituar nga Gjergj Fishta Gjon Keka: Çeta e heronjve, në krye me kryeheroin Gjergj Kastrioti Gjon Keka: Emrin Vojsava nuk e kishte vetëm nëna e Gjergj Kastriotit, por edhe shumë gra fisnike arbërore Gjon Keka: Dardania sipas Strabon, dhe në kohën e sundimit romak Gjon Keka: Gjergj Kastrioti mbante dhoma të thesareve të paçmuara Gjon Keka: Një bust apo statujë edhe për mbretëreshën arbërore Donika Arianiti - Kastrioti Gjon Keka: Emigrimi i Donikës dhe Gjonit, pas vdekjes së Skënderbeut Gjon Keka: Populli arbëror e ka tregu veten dy herë - në Mbrojtjen e Europës dhe të Hebrenjve Më 21 tetor 1912, Konti Berchtold dhe San Giuliano vendosën për formimin e Shqipërisë së pavarur Gjon Keka: Portret i rrallë i kryeheroit Gjergj Kastrioti, në mesin e figurave tjera të historisë botërore Libër i ri i autorit Gjon Keka: Kombi shqiptar dhe fati i tij Gjon Keka: Gjergj Kastrioti mbante një simbol të zemrës të pikturuar me mbishkrim Gjon Keka: Një dorshkrim i rrallë mbi historinë e Gjergj Kastriotit Gjon Keka: Dokumentet historike dëshmojnë vazhdimësinë e gjuhës iliro-arbërore Gjon Keka: Epoka e Gjergj Kastriotit e ka pasuruar historinë e Arbërisë dhe të Europës Gjon Keka: Gjergj Kastrioti vdiq në Lezhë, aty ku e bashkoi Arbërinë dhe popullin e tij

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora