E shtune, 03.12.2022, 06:13 AM (GMT)

Kerko: gjon keka

Gjon Keka: Sikur të mos ishte kthyer Skënderbeu,a do të kishte Arbëri?

E merkure, 23.03.2022, 07:10 PM


Sikur të mos ishte kthyer Skënderbeu, a do të kishte Arbëri?

Nga Gjon Keka

Shpesh gjatë diskutimeve më është bërë pyetja po sikur të mos ishte kthyer Skënderbeu në Krujë çfarë do të ishte Arbëria dhe vendi?

Përgjigja ime ishte dhe është kjo:

Sikur të mos kthehej Gjergj Kastrioti, sigurisht që nuk do të kishte më asnjë element arbëror në trojet iliro-arbërore; sepse pas pushtimit barbar otoman vendin disa do të detyroheshin ta lëshonin duke marrë udhët e botës, ndërsa vetëm një pjesë e kryevezirëve, pashallarëve e bashibozukuve, renegatëve do të mbetëshin të cilët si të otomanizuar(turqizuar). Dhe i bindur poashtu se emri arbëror nuk do të figuronte në hartën e Europës dhe Botës, sepse pushtimi otoman ia hoqi atë emër posa e pushtoj duke turqizuar dhe ndarë në milete e vilajete vendin.

Kështu që nisur nga kjo, është fat sikur të zbriste nga qielli, që Gjergj Kastrioti bashkë me 300 arbëror u kthye në atdhe për ta bërë Arbërinë të lirë e të pavarur dhe për ta vulosur përgjithmonë identitetin tonë arbëror europian në hartën e përjetshme etno-gjeografike europiane dhe botërore.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Gjon Keka: Arbërorët kanë historinë e vet, ata janë nipat e atyre të mëdhenjve që ndriçuan botën Gjon Keka: Gjergj Kastrioti i Marin Barletit mund të jetë botuar në vitin 1488 Gjon Keka: Figura e Gjergj Kastriotit një nga figurat më të trajtuara Gjon Keka: Shtypi austriak i vitit 1930 mbi ndalesën në Jugosllavi të revistës ''Hylli i Dritës'' të edituar nga Gjergj Fishta Gjon Keka: Çeta e heronjve, në krye me kryeheroin Gjergj Kastrioti Gjon Keka: Emrin Vojsava nuk e kishte vetëm nëna e Gjergj Kastriotit, por edhe shumë gra fisnike arbërore Gjon Keka: Dardania sipas Strabon, dhe në kohën e sundimit romak Gjon Keka: Gjergj Kastrioti mbante dhoma të thesareve të paçmuara Gjon Keka: Një bust apo statujë edhe për mbretëreshën arbërore Donika Arianiti - Kastrioti Gjon Keka: Emigrimi i Donikës dhe Gjonit, pas vdekjes së Skënderbeut Gjon Keka: Populli arbëror e ka tregu veten dy herë - në Mbrojtjen e Europës dhe të Hebrenjve Më 21 tetor 1912, Konti Berchtold dhe San Giuliano vendosën për formimin e Shqipërisë së pavarur Gjon Keka: Portret i rrallë i kryeheroit Gjergj Kastrioti, në mesin e figurave tjera të historisë botërore Libër i ri i autorit Gjon Keka: Kombi shqiptar dhe fati i tij Gjon Keka: Gjergj Kastrioti mbante një simbol të zemrës të pikturuar me mbishkrim Gjon Keka: Një dorshkrim i rrallë mbi historinë e Gjergj Kastriotit Gjon Keka: Dokumentet historike dëshmojnë vazhdimësinë e gjuhës iliro-arbërore Gjon Keka: Epoka e Gjergj Kastriotit e ka pasuruar historinë e Arbërisë dhe të Europës Gjon Keka: Gjergj Kastrioti vdiq në Lezhë, aty ku e bashkoi Arbërinë dhe popullin e tij Gjon Keka: Vdekja e Gjergj Kastriotit, ishte për arbërorët humbje e shpresës dhe mburojës së tyre

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora