E shtune, 03.12.2022, 06:06 AM (GMT)

Kerko: gjon keka

Gjon Keka: Arbërorët kanë historinë e vet, ata janë nipat e atyre të mëdhenjve që ndriçuan botën

E marte, 22.03.2022, 06:28 PM


Arbërorët kanë historinë e vet, ata janë nipat e atyre të mëdhenjve që ndriçuan botën

Nga Gjon Keka

“Ata janë nipat e atyre të mëdhenjve që ndriçuan botën dhe që emigruan në Francë, Gjermani, Angli dhe mbi të gjitha në Itali duke pasuruar bibliotekat,erudicionin klasik, kodikët e dorëshkrimet dhe duke kontribuar në parimet dhe gjenitë e kulturës së dijes antike . Pesë shekuj zinxhirësh dhe lotësh nuk e kanë shuar vlerën e fillesës dhe nuk e kanë shuar të njëjtin komb, megjithëse të shkurajuar, të ndarë, të shpërndarë dhe nuk kanë qenë të mjaftueshme për të lëvizur Këshillat e Europës në favor të tyre.

Arbërorët kanë historinë e vet e cila është një kronikë e aventurave dhe luftërave; ata kanë letërsinë e vet, e cila është e mbushur me këngë popullore të luftës, kujtime të lashta të lavdisë dhe aspiratave politike.”(G.S.l.p.,1870)

Kostandini i Madh(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Gjon Keka: Gjergj Kastrioti i Marin Barletit mund të jetë botuar në vitin 1488 Gjon Keka: Figura e Gjergj Kastriotit një nga figurat më të trajtuara Gjon Keka: Shtypi austriak i vitit 1930 mbi ndalesën në Jugosllavi të revistës ''Hylli i Dritës'' të edituar nga Gjergj Fishta Gjon Keka: Çeta e heronjve, në krye me kryeheroin Gjergj Kastrioti Gjon Keka: Emrin Vojsava nuk e kishte vetëm nëna e Gjergj Kastriotit, por edhe shumë gra fisnike arbërore Gjon Keka: Dardania sipas Strabon, dhe në kohën e sundimit romak Gjon Keka: Gjergj Kastrioti mbante dhoma të thesareve të paçmuara Gjon Keka: Një bust apo statujë edhe për mbretëreshën arbërore Donika Arianiti - Kastrioti Gjon Keka: Emigrimi i Donikës dhe Gjonit, pas vdekjes së Skënderbeut Gjon Keka: Populli arbëror e ka tregu veten dy herë - në Mbrojtjen e Europës dhe të Hebrenjve Më 21 tetor 1912, Konti Berchtold dhe San Giuliano vendosën për formimin e Shqipërisë së pavarur Gjon Keka: Portret i rrallë i kryeheroit Gjergj Kastrioti, në mesin e figurave tjera të historisë botërore Libër i ri i autorit Gjon Keka: Kombi shqiptar dhe fati i tij Gjon Keka: Gjergj Kastrioti mbante një simbol të zemrës të pikturuar me mbishkrim Gjon Keka: Një dorshkrim i rrallë mbi historinë e Gjergj Kastriotit Gjon Keka: Dokumentet historike dëshmojnë vazhdimësinë e gjuhës iliro-arbërore Gjon Keka: Epoka e Gjergj Kastriotit e ka pasuruar historinë e Arbërisë dhe të Europës Gjon Keka: Gjergj Kastrioti vdiq në Lezhë, aty ku e bashkoi Arbërinë dhe popullin e tij Gjon Keka: Vdekja e Gjergj Kastriotit, ishte për arbërorët humbje e shpresës dhe mburojës së tyre Gjon Keka: Gjergj Kastrioti e vuri veten në shërbim të së mirës dhe shpëtimit të kombit arbëror

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora