E shtune, 03.12.2022, 06:39 AM (GMT)

Editorial » Mehmetaj

Gani Mehmetaj: Komisarët politikë dhe komunistët e lajthitur

E merkure, 09.02.2022, 06:55 PM


Komisarët politikë dhe komunistët e lajthitur

Nga Gani Mehmetaj

Nuk e di pse reagojnë bashkëkombësit e mi përtej Drinit ndaj nazizmit edhe pas 80 vitesh si të ishin me të prapme në gaca prushi. Nuk shkruajnë, as nuk flasin për krimet e ushtrisë serbe me 1912- 1913  në veriun e Shqipërisë kur masakruan mijëra burra e gra nga Luma në Dibër nga Qafthana në Elbasan. Masakruan edhe në Luftën e Madhe nga Prizreni në Durrës. Gurë mbi gurë nuk lanë

Heshtin për masakrat e partizanëve serbo- malazezë në ish-Jugosllavi kur ushtria e Titos vrau 50.000 shqiptarë.

Heshtin edhe për masakrat e partizanëve të Ramiz Alisë e Shefqet Peçit në Kosovë. Për bashkëpunimin kriminal Tito -Enver nuk flasin "antinazistët" përtej Drinit.

Por kur japin alarmin nga Serbia për ndonjë  "bashkëpunëtor" të nazizmit në mesin e shqiptarëve, atëherë shkumbëzojnë si të tërbuar si t' i kishte kurdisur Beogradi. Turpi i mbuloftë komisarët politikë të përtej Drinit, turpi i mbuloftë komunistët-titistat noksanë të Gjakovës, dhe harpaxhikët e Prizrenit.(Vota: 5 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora