E shtune, 01.10.2022, 10:55 PM (GMT+1)

Udhëpërshkrim

Mesazh Festiv nga Liga Qytetare Shqiptaro-Amerikane

E shtune, 13.12.2008, 12:42 PM


 


Mesazh Festiv nga Liga Qytetare Shqiptaro-Amerikane

Per sa liga qytetare eshte perqendruar kryesisht ne ndergjegjesim kongresonal per qeshtjen e Shqiptarve ne Amerike permes lobimit ton aktiv ne Washington, ne po ashtu publikisht kemi terhek vemendje permes darkave bamirese, parade qytetare, dhe permes ngjarjeve tjera publike.
Klikoni ketu (http://it.youtube.com/watch?v=CcIJtoWchFw) ta shikoni pjesmarrjen e Shqiptaro-Amerikaneve ne paraden e dites se Columbis qe u mbajt ne kete vit ne Manhattan ne avenun e pese se bashku me komunitetin Italiano-Amerikan.


Klikoni ketu (http://it.youtube.com/watch?v=-N0c8EmLbwM)ta shikoni pjeset e segmenteve te selektuara nga darka qe kryesisht eshte e organizuar nga kisha Zonja e Shkodres ne Maj te keti viti ne Nju Jork per te ngritur fonde per Katedralen dhe qendren e kultures Nena Tereze ne Prishtine.
Ju deshirojm fat dhe lumturi ne kete sezon te festave gjithashtu ju urojm vitin e ri,
Joe and Shirley DioGuardi

—————————-
Teksti anglisht:
A Holiday Message from the Albanian American Civic League
Dear Friend,
While the Civic League is primarily focused on raising Congressional awareness of the concerns of Albanians through our lobbying activities in Washington, we have also raised public awareness about Albanians by participating in benefit dinners for worthwhile charitable causes, civic parades, and other public events.

Click here to see Albanian Americans participating in this year’s Columbus Day Parade in October on Fifth Avenue in Manhattan in solidarity with the Italian American Community.

Click here to view selected segments of the dinner hosted last May primarily by Our Lady of Shkodra Church in New York to raise funds for the Mother Teresa Cathedral and Cultural Center in Prishtina.

Albanian American Civic League jjd@aacl.com
13.12.2008, 7:07:38

http://kosova.albemigrant.com(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Xhevat Rexhaj: Të duash flamurin kombëtar - e don kombin dhe truallin tënd Këze (Kozeta) Zylo: Shqiptaro-amerikanet kaluan se bashku nje mbremje te bukur festive rreth Flamurit te perbashkuar Muharrem Sfarqa: Ne Julich të Gjermanisë shqiptarët i bashkon flamuri, kënga dhe fjala e bukur shqipe Pal Sokoli: Kremtimi i 28 Nëntorit në Aschaffenburg Vlashi Fili: 96 vjetori i Pavarësisë së Shqipërisë në Filadelfia Liman Zogaj: 28 Nëntori në Essen Këze (Kozeta) Zylo: Flamuri Kombetar kuq e zi, valevitet krenar ne Manhattan Natasha Dhoska: Takim me luftëtarët e U.Ç.K. në plazhin e Durrësit Pal Sokoli: Flamuri shqiptar na bashkoi në Berlin Këze (Kozeta) Zylo: Ambasada Shqiptare në Washington DC dha një pritje madhështore, për Ditën e Flamurit Kombëtar Urim Gjata: Nderohen me mirënjohje personalitete të ndryshme në Tiranë Osman Ahmetgjekaj: Në Angelholm të Suedisë ’’28 Nëntori’’ u kremtua dinjitetshëm Në Hamburg u festua 28 Nëntori, Festa jonë kombëtare Baki Ymeri: Dita e Flamurit në zemër të Bukureshtit Promovimi i librit të autorit Beqir Cikaqi edhe në Itali Beqir Sina: Simpozium me rastin e “100-vjetorit të Kongresit të Manastirit Alma Papamihali: Ismail Kadare, në orën letrare gjermane në München Këze (Kozeta) Zylo: Ne vimë të mësojmë shqip, pasi gjyshërit tanë nuk na kuptojnë dot në gjuhë të huaj Pierre-Pandeli Simsia: Festivali i 18-të Kombëtar i Diasporës Shqiptare në SH.B.A. Beqir Cikaqi: Me shqiptarët e Trevisos

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora