E enjte, 09.02.2023, 01:30 PM (GMT)

Kulturë » Keka

Gjon Keka: Dokumentet historike dëshmojnë vazhdimësinë e gjuhës iliro-arbërore

E diele, 23.01.2022, 07:16 PM


Dokumentet historike dëshmojnë vazhdimësinë e gjuhës iliro-arbërore

Nga Gjon Keka

Gjuha jonë iliro-arbërore është folur e shkruar edhe përkundër pengesave e ndalesava që i kanë bërë pushtues të ndryshëm.

Si para, por, sidomos gjatë pushtimit otoman, gjuhën e kanë ruajtur kleri i krishterë arbëror të cilët shumica prej tyre kishin formim intelektual dhe ishin të arsimuar si brenda ashtu edhe në kolegjet dhe universitetet e vendeve tjera europiane. Ndërsa vazhdimësia e gjuhës sonë iliro-arbërore deri në ditët tona dëshmohet nga dokumente të shumta historike, sikur që është edhe ky që kam nxjerr nga "Oratio Dominica, Anno R.S.,1805".(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Gjon Keka: Epoka e Gjergj Kastriotit e ka pasuruar historinë e Arbërisë dhe të Europës Gjon Keka: Gjergj Kastrioti vdiq në Lezhë, aty ku e bashkoi Arbërinë dhe popullin e tij Gjon Keka: Vdekja e Gjergj Kastriotit, ishte për arbërorët humbje e shpresës dhe mburojës së tyre Gjon Keka: Gjergj Kastrioti e vuri veten në shërbim të së mirës dhe shpëtimit të kombit arbëror Gjon Keka: Korrespondencë me rastin e vdekjes së poetit tonë kombëtar Gjergj Fishta Gjon Keka: Si pasardhës të Gjergj Kastriotit, 17 Janari duhet të shpallet ditë zie kombëtare Gjon Keka: Medalje apo monedhë e rrallë e Lezhës, plisi dhe Gjergj Kastrioti Gjon Keka: Një portret i rrallë i mbretit arbëror Gjergj Kastriotit Gjon Keka: Me rastin e pëvjetorit të 32 të themelimit të LDK-së Gjon Keka: Vera jonë arbërore Gjon Keka: Familja aristokratike gjermane Humpis mbante veprën kushtuar Gjergj Kastriotit në Bibliotekën e tyre Gjon Keka: Në qeverisjen e Gjergj Kastriotit nuk kishte asnjë skandal, as egoizëm dhe as lakmi Gjon Keka: Perandoria otomane nuk i mbrojti trojet arbërore Ribotohen dy libra të studiuesit Gjon Keka, për Hotin e Kastriotin Gjon Keka: Gjergj Kastrioti e qante hallin e fatit të Arbërisë në vetmi Gjon Keka: Shqiptarët janë të apasionuar pas muzikës Gjon Keka: Dy telegrame - nga Ismail Qemali dhe Luigj Gurakuqi Gjon Keka: 578 vite nga ngritja e flamurit arbëror dhe shpalljes së pavarësisë Gjon Keka: Të shkruash histori në kurriz të tjetrit nuk mund të jetë profesionalizëm Gjon Keka: Garibaldi për Arbërorët

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora