E diele, 22.05.2022, 02:17 PM (GMT+1)

Kulturë

Kastriot Dervishi: 'Posta e Shypnieës'

E enjte, 20.01.2022, 07:24 PM


“Posta e Shypnieës”

Nga Kastriot Dervishi

“Posta e Shypnieës” ishte një gazetë që dilte çdo të mërkurë e të shtunë. Drejtor i saj ishte At Gjergj Fishta. Botues ishte Kuvendi Françeskan në Shkodër. Gazeta që u shtyp në vitet 1916-1918 ishte politike, shoqërore, kulturore dhe informative, në gjuhët shqip dhe gjermanisht. Numri i parë i saj doli më 5.12.1916 dhe numri i fundit më 23.11.1918. Gjithsej dolën 89 numra. Gazeta u mbyll nga qeveria franceze e cila ishte një nga fuqitë që qeveriste Shkodrën në këtë kohë sepse nuk i pëlqente fryma e saj. Si shkak gjetën përdorimin e monedhës austriake, ndërsa në Shkodër përdorej franga franceze.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora