E merkure, 18.05.2022, 01:42 PM (GMT+1)

Mendime

Nue Oroshi: Armiku i lig ta prish edhe ditën e mortit

E hene, 17.01.2022, 07:34 PM


Armiku i lig ta prish edhe ditën e mortit

Nga Nue Oroshi

Sot e 554 vjet më parë më 17  janar 1468 u nda nga jeta heroi më i madh i të gjithë shqiptarëve Gjergj Gjon Kastrioti. Kjo është një ditë ku shqiptaria ka mort. Në këtë ditë të gjithë politikanët nga të gjitha trevat shqiptare është dashur ta vizitojnë vendvarrimin e Gjergj Kastriotit në Lezhë. Por fati i keq është kur e ke armikun të ligë ai ta prishë edhe ditën e mortit,  dhe mundohet ta shënderroj në darsëm apo festë. Po si nuk i mjaftuan sulltan Erdoganit që edhe vet nukë e di se çfarë prejardhje kombëtare ka që ta vizitoj Shqipërinë,  364 ditë të tjera dhe e gjeti pikërisht ditën e mortit të Shqiptarisë që ta vizitoj Shqipërinë. Por ky nuk ka faj. Faji është tek ky mekshi apo kishku ynë Edi Rama,  personi i cili e ka humbë vetëdijen dhe ka kohë të gjatë që gjindet në komën politike. Kjo komë politike e këtij mekshi ka orientimin e vijës politike Beograd-Stamboll-Moskë, që ësht shfaqur hapur permes ides se Serbis per Ballkanin e hapur. ku Erdogani,  Rama edhe Vuqiqi kanë një shef të përbashkët Putinin.  Kishk kuptoje more i mjerë se orientimi i shqiptarëve është në vijën politike Berlin-Bruksel-ëashington.  Lavdi marrisë,  rrnoftë Shqiperia Etnike,  jashtë vijës politike Beograd-Stamboll-Moskë. Shqiperia është e shqiptarëve e jo e klyshve të Miskovit kanë thënë dikur atdhetarët shqiptarë edhe pse kishku ynë Edi Rama e ka një vella biologjik në Rusi,  si pasojë e martesës se babait  të ti Kristaqit me një grua ruse.  Shqiptarët e kanë zgjedhur rrugën e perëndimit,  e ky kishku mundet mi zgjedh tre vende për varr: Beogradin, Stambollin apo Moskën. Shqipëra  e shqiptarëve - Vdekje tradhtarëve!(Vota: 2 . Mesatare: 3/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora