E diele, 03.07.2022, 09:58 PM (GMT+1)

Kulturë

Neki Lulaj: Gëzuar

E diele, 16.01.2022, 02:43 PM


Neki Lulaj

GËZUAR

Sot me fjalën gëzuar nisi dita 

Në këtë bardhësi janari gërmoi data 

Ti trokasim gotat në syrin me drita.

Ku takohen zemrat si gurrat ujëkristalta.

 

Me fjalën gëzuar mbushet zemra e shtëpisë 

Si bredh i zbukuruar me plot drita e dhurata 

Çdo fjalë lavdie le t`na bëhet fener ndriçimi 

Në rrugët e jetës të shkurtëra e të gjata 

Le t`na ushqejë fjala e poetit dashuria me e madhja 

 

Larg, në vendlindje n`vijë uji dridhet shelgu 

Duke me sjellë mesazh pozitiv për datëlindje 

Atje ku ndezet zjarri i ngrohët fryjnë erërat e janarit përjashta 

Nga hyjnesha tokë ku e bëra hapin 

Gurgullima e gurrave i jap jetë shpatit 

 

Nderime juve të dashurit e mi fytyrëndritur 

Jeni mjalti i jetës plot gëzim 

Ju përqafoj fort, fort afër e larg 

Ju jeni frymëzimi i vargut majëlartë 

Jeni fildishi ku poeti rrit shtatin 

Çasti ku poeti ligjëron vargun naimjan.

Speyer, 13 janar 2022(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora