E merkure, 18.05.2022, 01:09 PM (GMT+1)

Editorial

Xhemal Ahmeti: Gjergj Kastrioti do të varet dhe vritet publikisht më 17 janar të vitit 2022

E diele, 16.01.2022, 08:46 PM


Xhemal Ahmeti:

Skënderbeu vdiq më 17 janar 1468. Gjergj Kastrioti do të varet dhe vritet publikisht nesër më 17 janar të vitit 2022. Dorrasi: Edvin Kristaq Rama me urdhërin e Sulltanit Erdogan. Kjo është simbolika që pjell dita e nesërme. Është i mundshëm ky interpretim ngase Erdogan ka ideologjinë e rikthimit të lavdisë osmane atyre viseve që i konsideron të veta. Madje këtë tek shqiptarët e bën në mënyrë agresive: duke ua eksploatuar edhe dritën. Idolët konstitutiv identitar të Erdoganit janë ata që i fshiu në fushëbetejë Skendërbeu. A nuk ishte e mundshme një datë tjetër? Pse pikërisht në këtë ditë kur shqiptarët përkujtojnë konstitutorin e tyre nacional? Vjen të hakmerret, së paku simbolikisht. Krahë Edi Ramës. Mentaliteti që korrupton vlerat e identitetit të tij për një kosh kashtë nuk ka pse të ketë mirëqenie, liri e dinjitet. E si i tillë vetëm Erdoganin dhe të llojit mund t'i kesh aleancë jo ata që respektojnë veten.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Ndue Ukaj: Një flakaresh fort i ashpër ndaj mendësisë së izolimit Blerim Latifi: As në tokë, as në qiell Elvi Sidheri: Thadeus Benediktoviç Bulgarin, letrari i shquar kundërthënës ruso-polak, me origjinë të largët shqiptare Frank Shkreli: Dr. Ibrahim Rugova - Ky burrë i madh i Shqiptarisë Blerim Latifi: Ditëlindja e Intelektualit Gjon Keka: Gjergj Kastrioti e vuri veten në shërbim të së mirës dhe shpëtimit të kombit arbëror Xhelal Zejneli: Sali Berisha - Shkëlqimi dhe Rënia Nikoleta Kovaçi: 25 prilli i djeshëm! Nikoleta Kovaçi: Rama, sunduesi i socialistëve që ngushëllon demokratët! Aurel Dasareti: Tradhtia shpërtheu nga çdo pore e jetës së Lul Bravës Frank Shkreli: Luigj Çekaj dhe libri i tij i dhimbjes Xhelal Zejneli: Aleksandar Sollzhenicin - 'Arkipelagu Gulag' Skender Jashari: Krimet e nderit, të importuara nga vendet arabe dhe të nxitura, e arsyetuara nga predikimet fetare radikale Arbëri Demaçi: Prindërit emrat shqip, kurse fëmijët emra arabë! Ndue Ukaj: A ka shoqëria jonë një ide a një ideal sublim? Sami Islami: Shqiptarët, laboratori i eksperimenteve ideologjike! Blerim Latifi: Çfarë e lidhë Reformacionin protestant me fillimet e shkrimit të gjuhës shqipe? Frank Shkreli: Edhe një dëshmitare e krimeve të komunizmit enverist shkoi në amshim Arbën Xhaferi: Pasojat e Akraballëkut Gjergj – Bajram Kabashi: Ta kujtojmë artistin suedez, tashmë të ndjerin Lars Vilks, të cilit ia nxinë jetën edhe dy vëllezër “arnaut!”

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora