E enjte, 23.03.2023, 06:18 PM (GMT)

Kulturë

Sevdail Hyseni: Mjeshtrit Arben Duka

E enjte, 06.01.2022, 06:03 PM


Satirike

Elegjike

(Mjeshtrit Arben Duka)

Kur u nda nga jeta

Mjeshtri Arben Duka,

Mbi krahët e çmimit

Hip kripa edhe buka !

Tani edhe gjellët

Do t’mbeten pa shije,

S’e kemi humorin

Që na bënte hije!

Aq më pak satirën

E pastër biluri,

Na bënte të qeshur

Kur na ikte truri!

N’ shoqërinë e mbarsur

Nga huqet e veset,

S’e kemi Arbenin

Për t’na zbutur streset!

Na mungon miku

S’e kemi të lehtë,

Për t’i zbutur nervat

Kur jemi n’siklet!

Në kohën e sodit

Notojmë mbi lavdata,

E dallojmë mes veti

Si dita e nata..!

Por, i dashuri ynë

Na la trashëgim,

Vepra me vlera

E me shumë frymëzim !

Sa herë t’i lexojmë

Satirat e Dukës,

Që e kanë lezetin

Si shija e bukës !

Do ta mbajmë mend

Satirikun meritor,

Kur jemi në qejf,

Kur s’jemi n’humor!

Sevdail Hyseni

(Foto nga interneti)(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora