E merkure, 08.02.2023, 01:09 AM (GMT)

Kulturë » Keka

Gjon Keka: Korrespondencë me rastin e vdekjes së poetit tonë kombëtar Gjergj Fishta

E enjte, 06.01.2022, 06:11 PM


Korrespondencë me rastin e vdekjes së poetit tonë kombëtar Gjergj Fishta

Nga Gjon Keka

Me rastin e 81 vjetorit të vdekjes së homerit tonë arbëror Gjergj Fishtës po e sjellë këtu një korrespondencë (önb) të shkrimtarit dhe diplomatit austriak Alfred Rappaport me Hofrat ,i cili jep lajmin e hidhur me rastin e vdekjes së poetit tonë të pavdekshëm kombëtar, si vijon:

_____________________

Vjenë, 5 Janar 1941

I nderuar zoti Hofrat,

Do të jetë po aq e dhimbshme për ju sa edhe për mua të mësoj që sipas gazetës „Corriere della Sera“ të datës 31 të muajit dhe vitit të kaluar At Gjergj Fishta vdiq nga një atak kardiak në Shkodër.

Gazeta jep gjithashtu detaje mbi shprehjet e ngushëllimeve nga presidenti i senatit italian Federzoni.

Sinqerisht, me admirim të vazhdueshëm.

Juaji,

Rappaport(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Gjon Keka: Si pasardhës të Gjergj Kastriotit, 17 Janari duhet të shpallet ditë zie kombëtare Gjon Keka: Medalje apo monedhë e rrallë e Lezhës, plisi dhe Gjergj Kastrioti Gjon Keka: Një portret i rrallë i mbretit arbëror Gjergj Kastriotit Gjon Keka: Me rastin e pëvjetorit të 32 të themelimit të LDK-së Gjon Keka: Vera jonë arbërore Gjon Keka: Familja aristokratike gjermane Humpis mbante veprën kushtuar Gjergj Kastriotit në Bibliotekën e tyre Gjon Keka: Në qeverisjen e Gjergj Kastriotit nuk kishte asnjë skandal, as egoizëm dhe as lakmi Gjon Keka: Perandoria otomane nuk i mbrojti trojet arbërore Ribotohen dy libra të studiuesit Gjon Keka, për Hotin e Kastriotin Gjon Keka: Gjergj Kastrioti e qante hallin e fatit të Arbërisë në vetmi Gjon Keka: Shqiptarët janë të apasionuar pas muzikës Gjon Keka: Dy telegrame - nga Ismail Qemali dhe Luigj Gurakuqi Gjon Keka: 578 vite nga ngritja e flamurit arbëror dhe shpalljes së pavarësisë Gjon Keka: Të shkruash histori në kurriz të tjetrit nuk mund të jetë profesionalizëm Gjon Keka: Garibaldi për Arbërorët Gjon Keka: A ia helmuan jetën Skënderbeut ata që gjoja i silleshin si mbështetës të tij?! Gjon Keka: 28 Nëntor 1912, zgjim i ëndrrës Kastriotiane për lirinë, flamurin dhe pavarësinë Gjon Keka: Formula e Pagëzimit, dëshmi e të folmes së gjuhës Arbërore Gjon Keka: Harta e vitit 476, shqiptarët janë pasardhës të drejtpërdrejtë të Ilirëve Gjon Keka: Arbëria ishte një vend me civilizim të hershëm

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora