E hene, 05.12.2022, 02:21 PM (GMT)

Kulturë

Kalosh Çeliku: Ditën e 28 Nëntorin raki rrushi piu celulari im

E enjte, 25.11.2021, 08:35 PM


DITËN E 28 NËNTORIT MADH 2021

RAKI RRUSHI PIU CELULARI IM

NGA KALOSH ҪELIKU

Mes poezive rebele, me Covid -19

Përçudi?! Celulari im kishte vdekur.

Gjithë Natën kishte pi raki rrushi

Dy shtama me verë të Laydi Di.

Unë Poeti, ende isha gjallë në Shkup.

Djali, më paraqitet në telefonin tjetër

I them: Ka vdekur. Ka pi raki rrushi.

Vetëm Unë, ende kam mbetur gjallë

Dhe, Ky telefon me Covid -19 -të:

Sot, do të dalim te “Parku i Grave”...(Emërzitshmja)

(Macit vogël Di)

Jo! Nuk vjen më Emërzitshmja

Iku. Shkoi në Parajsë. Rehati.

Nuk ma prish gjumin. Ëndrrat

Rrugë gjeti përmes maleve. Jetë.

Moti kohë e pres. Tri javë, Kopësht

Iu mërzitë jeta mes ferexhezezave

Papritur, u arratis nga njerëzit?!

Edhe, atë: Unë, nuk isha në shtëpi

I arratisur maleve, në Kërçovë:

Me Takimet nën Rsap. Sjetulla.

          

E shfrytzoi rastin malit. Dhiaren

Mungesën time, herët në shtëpi:

Me vete e mori edhe motrën Liri

Vëllain e Madh. Rrugaç, dilenxhi.

E gjeta, kur u ktheva në kopësht

Mërzitur. Keq, e lodhur nga jeta.

Nuk deshi gëzim. Ushqim. As ujë

Vrik, e dërgova te veterinari.

I cili i dha një ineksion. Infuzion.

Ditën e Nesërme, përsëri te veterinari

Kontrollim: Ineksion. Dhe, Infuzion.

Mëkot. Nuk e shpëtova Cucën Di

Iku, Emërzitshmja. Nuk i pëlqeu

Lulet. “Xhehnetin”. “Xhehnemin”!

Tha: Falë, të qoftë Ty mik “Xhehneti”

Unë, e dua marrëzisht “Xhehnemin”!

Dhe, më la mua Poetin me “Xhehnetin”...

(“Miqtë” e mi Sot - o nuk i vras

me armë - po me raki dëllinje)

Po. “Miqtë” e mi, Sot: Nuk i vras

Me armë. Po, me  raki të dëllinjave.

“Përronit të Thanës”. Dardha gorrice

Kur, Bariu i milte dhentë me kusi

Dhe, ia përcillte Nanës në Shtëpi.

Po. “Miqtë” e mi, Sot: Nuk i vras

Me armë. Po, me raki dëllinje:

Armët e Babait. “Përronit Thanës”.

Dhe, me Dy kusi tambël në Shtëpi...(Vota: 17 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora