E marte, 27.09.2022, 04:18 PM (GMT+1)

Kulturë

Xhevahir Cirongu: Pritje…

E enjte, 25.11.2021, 09:23 PM


Pritje…

Poezi nga Xhevahir Cirongu

Vesa e mëngjesit sumbull mbi gjethen kish’ rënë,

dhe retë e vjeshtës përpëliten lart në qiell,

edhe gjumi vjeshtak ngjyrën e gjetheve kishte marrë

jashtë dëgjohej vetëm një zë zogu duke qarë.

Vrapova pas një gjethe që ecte në asfalt,

se kapa dot, ajo rendi pas një rrote të një fjati,

e çuditshme qenka vërtetë kjo botë e mistershme

edhe gjethet e pemëve  me mall zemre i digjte fati.

U ula sërish atje përbri si zakonisht  te një lokal

në pritje mes zhurmës  atje  të një shkaku,

vërtetë nuk vonoj shumë sërish aty ai erdhi

bashkë me ngjyrat e gjetheve të vjeshtës më buzëqeshi.

Durrës 24 nëntor 2021(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora