E shtune, 25.09.2021, 09:37 AM (GMT+1)

Mendime

Selim Hasanaj: Replikë

E hene, 08.12.2008, 02:40 PM


Replikë

Nga Selim Hasanaj
 
Pershendetje zj. Madelene
Unë quhem Selim Hasanaj, dhe jam nga Kosova. Banojë në Norvegji që nga nandori i vitit 1990. Para tri kater ditëve isha së bashku me bashkëshorten time te mjeku ynë familjar në Fredrikstad dhe me ketë rast derisa prita të pranohem te mjeku më ra në sy nji artikull në nji revistë paksa ma të vjeter , pra në revisten HM ku Ti kishe shkrue per nji vajzë të re të minoritetit tatar ( rom). Shkrimi per historinë e kësaj vajze ishte ba në mënyrën profesionale ku nji perjetim tragjik i ofrohet lexuesit dhe e detyron ate të mendojë se sa vuejtjet mund ti perjetojë njeriu vetem pse asht i perkatësisë etnike apo fetare ndryshe e jo sikur shumica. Por nuk asht kjo arsyeja që mue më shtyni ta shkruej ketë leter direkt te Ti në e-post adresen tande. Unë kamë qellimin ta bajë nji reagim per dicka tjeter dhe shpresojë se Ti do ta marrish seriozisht reagimin tim sa që menjiherë do dalish me nji shkrim publik ku kerkon falje krejt qytetarve të botës e posaqërisht diku 15 milion shqiptarve të globit  per gabimin që ke ba në artikullin tand në revisten HM nr. 14 të dates 14.10.2008 me titull "BERØMT OG ROMANI"  ku ti  vetem se ke shkrue per historinë tragjike të nji të reje që quhet Veronica dhe ka vetem 22 vjet ti ke ba publike me fotografi edhe personalitetet si: Elvis Prisley, Charli Chaplin, Freddie Prinv Jr dhe Nana Tereze si personalitete të njoftuna të perkatsisë minoritare ROME.( sipas teje)
Unë nuk të njof, nuk dij se c'moshë ke , por mendojë se asht per keqardhje që ti si shtetare ( nese je) norvegjeze  nuk e ditke se cilit nacionalitet i perket Nana e tanë Botës, Nana Tereze!?
Nana Terese asht laureate e cmimit Nobel per paqe dhe ajo ishte në Oslo para sa viteve. Atbotë jo vetem TV -të e Norvegjisë por edhe gazetat dhe revistat e këtij shteti paten shkrue me mija faqe per historinë dhe jeten e kësaj humanisteje që tani asht shpallë edhe Shenjtreshë, per vendlindjen e saj dhe per popullin e saj. Unë jamë i sigurt se në mes 4.5 milion banorve norvegjez mund të jesh vetem ti që nuk e ditke se Kjo Shenjtresh ka lind në Kosovë sepse familja e saj i ka rranjet në Gjakovë dhe Prizren të Kosovës, ajo u rrit në Shkup që tani asht kryeqyteti i Maqedonisë dhe ata e thrrasin Skopje. Emni i vertetë i saj asht GONXHE nji emen ky tipik dhe shumë i bukur shqiptarë per vajzat shqiptare ndersa mbiemni Bojaxhiu poashtu me domethanje që spjegohet vetem në gjuhen shqipe.
Vetë Nana Terese gjithmonë ka thanë se ajo asht banore e Kalkutes por asht SHQIPTARE. Bile këtë e patë thanë edhe në Oslo kur ju nda cmimi Nobel per Pace. Mund të jetë se Ti ke kjen e vogël atbotë, por duhet ta dish se kur gazetari donë të shkruen per personalitete të njoftuna e besa edhe per cdo njeri tjeter , së pari duhet ti ketë shenimet dhe argumentet e sigurta e tek pastaj të shkruen.
Unë në emen të të gjithë shqiptarve të botës të këshillojë dhe lusë që sa ma parë të dalish me nji artikull ku do të kerkosh falje publike per dezinformimin dhe gabimin që ke ba per Nanen Tonë, per Nanen e Botës per shenjtreshen Nana Terese alias Gonxhe Bojaxhiu.
Ajo ishte nji grue shqiptare dhe asgja nuk ka të bajë me minoritetin rom sikur mendon dhe shkruen Ti.
Shpresojë se ti e kupton arsyen e reagimit tim dhe  del së shpejti me nji demantim të asaj që e ke shkrue.
Me pershendetje miqësore
Selim Hasanaj
pason adresa dhe pozita ime si dhe telefoni dhe e-post adresa

***

From: selimhasanaj@hotmail.com
To: madelene.dahl@hm-media.no
Subject: REPLIK
Date: Mon, 8 Dec 2008 14:36:16 +0100

Hei Madelene
Jeg heter Selim Hasanaj, og er fra Kosovo. Bor i Norge siden november 1990. For tri fire dager siden var jeg samen med min ektefele til hennes fast lege i Fredrikstad og der leste jeg en artikel som Du skrev om en ung romani ( tater) jente. Selve historien om henne var beskrevet po en fin profesjonel måte og det var en tragisk opplevelse  som lesseren får lesse om henne som fik meg til å tenke at det er tragisk nor man må gå gjenom livets helvete bare p.g.a man hører til et anet etnisitet, religion etc. Men det er ikke det som fik meg med å skrive dette brevet til deg. Jeg vil reagere po noen  anet og dette hopper jeg at du ser arlvorlig på og med en gang kommer ut med en ofentlig unskulding til hele verden , men spesielt til de ca 15 miloner albaner som fines i verden rundt , p.g.a i din artikel med titelen " BERØMT OG ROMANI" som Du skrev i HM blad Nr.14. dato 14.10.2008. I din artikel om  Veronica 22 år tater jente som ble jaget og drapstruet viser Du bilder av bl.andre Elvis Prisley, Charlie Chaplin, Freddie Princ Jr. og Mor Teresa som romani folk men berømt.
Jeg vet ikke vem du er, hvor  gamel Du er , men jeg sier til deg ret po at det er trist at Du som norskstatsborger ( hvis Du er det) ikke vet hvem Mor Teresa ( hele verdens elskede MOR) er, og hvilket nasjonalitet hun har. Mor Teresa fik Nobel Pris for fred og Hun var her i Oslo under prisutdelingen. Norske aviser, blader og fjernsyns programer har skrevet flere tysen sider om hene , henes oprinelse, henes fødeland og fødested, henes barndomsliv,og det er beklagelig at det er bare deg idag blant 4,5 milioner nordmen som ikke vet at Mor Teresa er ikke romani folk men Hun er ALBANER.  Hun har sine familie roter fra buen Gjakova og Prizren i Kosova og at hun ble født i Kosova men vokset op  i buen SHKUP som er idag huvudstad til Makedonia og dem kaler det for Skopje. Henes riktige navn er GONXHE BOJAXHIU som er en ren pike navn til albanerne, et vakert og tipisk albansk fornavn og eternavn. Mor Teresa har gjentate ganger selv sakt at hun er fra Kalkuta men hun er ALBANER. Det sa Hun under selve Nobel Fredspris utdelingen i Oslo. Det kan være at Du var for liten den tiden men jeg tror at nor man skriver biografi om berømte personer man mo være forsiktig og først mo man samle riktige opplusninger eterpå kan man skrive. Jeg på vegne av alle verdens albaner ber deg at Du skriver et Artikel og treker tilbake dinne uriktige oplusninger om Vår Mor, om verdens Mor, om (snart) profeten Gonxhe Bojaxhiu alias Mor Teresa. Hun er ALBANSK KVINE  og har ingenting med romani folk å gjøre.
Hopper at du fårstor min reaksjon og svarer po det snarrest.
Med venlig hilsen
Selim Hasanaj
Leder i den Albansk Kultur Politisk Forening i Norge
    " DARDANIA "
Min adresse er: STRUERVEIEN 3.B
1725 SARPSBORG
Tel : 99552439
e-post: selimhasanaj@hotmail.com(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora