E marte, 28.06.2022, 01:24 PM (GMT+1)

Mendime

Alban Çakalli: 12 milion euro per te gjithe bujqesine shqiptare, 120 milion i dhame Becchettit!

E premte, 05.11.2021, 09:30 PM


Alban Çakalli:

Mos me kritikoni se nuk di te lidh fjalet se nuk jam shkrimtar.

Nje liter qumesht serb do futet ne shqiperi me nje çmim 200 lek te vjetra, aq e nxjerrin ata se i do shteti. Qumeshti yne grumbullohet me çmim 370 lek litri, dhe nuk ja del, se aq vaditje e kullim na ka bere shteti, se dhe inputet shtrenjt, dhe fara e jongjes shtrenjt, po dhe nitrati shtrenjt e me shtrenjt me gjithe tvsh. Futen dhe qindra ton qumesht pluhur nga kina, qindra ton vaj palme per prodhim nen produktesh bulmeti. Te gjitha keto fallsitete i konsumoni ju me logon e nje lope te bukur qe kullot ne malet tona, por jo, ne nuk prodhojme aq qumesht, as fshatin nuk e furnizojme dot. Ju genjeheni nga nje importues qe fshihet pas nje maske si blegtor. Pasi te zhduken blegtoret e vendit, dhe importuesi do jete me rehat, do e vendose çmimin sa te doje ai, se ai nuk ka konkurent, ai eshte nje, ai eshte monopoli. E ti nuk i thua dot se do e marr qumeshtin te ai tjetri, se nuk do ket tjeter, do jete vetem ai. 12 milion euro do jape ministria e bujqesise ne vitin 2022 per te gjithe bujqesine shqiptare, 120 milion i dhame Becchetit pa pas asnje stall lopesh.Do thoni ju do ja dale te shitet qumeshti yne! Kete vit mbyllet historia e blegtorise shqiptare. Numri i lopeve ka rene ne 380 000 krere, shumica e tyre nuk mjelen se kullosin maleve pa bari, rendimenti eshte te 3-4 litra ne dite mesatare vjetore, dhe ato i pin viçi. Disa stalla qe numerohen me gishtat e dores qe kane nga 50 krer lope po i shesin se nuk ja dilet me kosto aq te madhe, punohet toka me 2 mije lek litri naftes, taksohet buka e qumeshti qe te nafta. Fermeri paguan te taksa e naftes dhe autostraden e kombit, edhe kur zetori nuk ka shkel kurre ne asfalt, se keshtu thone ekspertet e bujqesise se shtetit, ata e dine. Do e kerkoni me sesben ate fshatarin qe ju a sillte qumeshtin me biçiklet te pallati. Na ishte dikur lopa. Nje kombi shkaterroi arsimin dhe bujqesine dhe e ke zhduk per dy vite.

Foton e kam marre te fb i Erion Braçes, vetem ai e di se ku shkoi ky bari qe ka postu ne fb. Duam bare, e bare nuk ka. Hidheni ate satelit sa me shpejt e ta dime ku behet ai bare!

https://www.facebook.com/juliana.cakalli(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora