E shtune, 03.12.2022, 05:02 AM (GMT)

Mendime » Nexhipi

Reshat Nexhipi: Kongresi i Manastirit, plot një vit me ''covid 19''

E marte, 02.11.2021, 07:11 PMRast: 1-vjetori i çmimit tradicional kushtuar Kongresit të Alfabetit

Kongresi i Manastirit, plot një vit me ''covid 19''

Nga Reshat Nexhipi

Në këtë mënyrë simbolike ose figurative, një satiristi ynë e përshkruan çmimin në fjalë,të cilin me të drejtë e quan të pa qëlluar si në aspektin vendimtar, ashtu edhe në atë kombëtar,sepse është kurdisur nga anëtarë të dy familjeve të ngushta me njëra-tjetrën dhe të dyja këto miqësore me kundërshtarin më të madh të univeritetit të Tetovës, ku gjeti vdekjen një i ri dhe u burgosën disa aktivistë dhe patriotë të shquar.

Ajo që e bën të pavlefshëm vendimin e çmimit qëndron në faktin se për kryetare të komisionit, pa fijen e turpit dhe përgjegjësisë, ishte emnuar një gjykatëse e respektuar, por, pa asnjë farë lidhje me Alfabetin !! shkruan satiristi, emrin e të cilit, nuk e bëj publik për shkak se nuk e di a do preferonte një gjë të tillë. Kjo vlen edhe për dy autorët në vijim.

Një nga këta, për të justifikuar qëndrimin e ashpër të tij ndaj kreatorëve të kësaj çështje të cilën e quan të pa matur sa duhet, apelon te lëxuesit që të klikojnë në celular tre fjalitë :

1.         Udbashët e Kosovës nga Maqedonia

2.         Kush trashëtoi Mandelën shqiptare  dhe

3.         Ndjehem i lumtur që nuk braktisa vendlindjen e Alfabetit

Autori i tretë dhe i fundit është edhe më ekstrem, sepse, veç tjerash, propozon te kompetentët që, citoj  ,,Nëse kanë dinjitet personal dhe kombëtar, listën e vitit të ndaluar ta çojnë në kontejner, siç ndodhi me enciklopedinë maqedonase, antishqiptare, e shkruar  edhe para syve të dy shqipfolësve tanë që përgatitën çorbën e çmimit komik, shkruan autori dhe shton, citoj : ,, në listën e re të ketë figura të dëshmuara kombëtare, të cilat kanë shkruar më tepër për Alfabetin dhe që kanë mbrojtur me sakrifica të mëdha objektin e kongresit nga sulmet e huliganëve’’.

Meqë u përmend enciklopedia, rasti e kërkon të dalë nga modestia dhe të kujtojë lexuesit se ajo disa herë ka qënë në shinjestër të shkrimeve të mia, prandaj dhe e refuzova propozimin e Shoqatës së Historijanëve Shqiptarë të Maqedonisë, për të qënë kandidat - anëtar i AKSHM-së , gjë që dëshmohet nga fotoja në vijim.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Reshat Nexhipi: “Shqiponjën” nuk e mposhti dot “ Luanesha” Reshat Nexhipi: Ngushëllim i dhimbshëm familjes së rapsodit të shquar Demir Krasniqi Reshat Nexhipi: Shqiptarët, botës, i kanë dhënë një ''Nënë'' dhe 5 ''Baballarë'' Reshat Nexhipi: Pse dhe kush preferon bojkotimin e regjistrimit të popullsisë në Maqedoninë e Veriut Reshat Nexhipi: Poezi „Telegrafike” për udbashët tanë Reshat Nexhipi: Femra shqiptare, të cilat, kanë afirmuar kombin tonë brenda dhe jashtë atdheut Reshat Nexhipi: Shpallja e Pavarësisë së Kosovës - Cilët të huaj, kanë kontribuar për realizimin e këtij akti madhor Reshat Nexhipi: Mos lejojmë nëpërkëmbjen e historisë tonë të lavdishme Reshat Nexhipi: Pse duhet apostrofuar njerëzit e shquar të cilët mohojnë origjinën e tyre ilire ose shqiptare? Reshat Nexhipi: 50 vlerësime për veçoritë ose specifikat e kombit tonë Reshat Nexhipi: Rrallë ka histori me ngjarje intersante, si e jona (2) Reshat Nexhipi: Rrallë ka histori me ngjarje intersante, si e jona Reshat Nexhipi: Rrallë ka komb në botë me tolerancë fetare si i yni (2) Reshat Nexhipi: Rrallë ka komb në botë me tolerancë fetare si i yni Reshat Nexhipi: Rrallë gjen sekt fetar si bektashizmi shqiptar Reshat Nexhipi: Rrallë ka gjuhë në botë, me të cilën, janë krijuar emrat e krijesave mitologjike dhe legjendare, si e jona Reshat Nexhipi: Rrallë ka popull, origjinë e të cilit, të jetë në fokus të analistëve të huaj, si e jona Reshat Nexhipi: Rrallë gjen popull, gjuha dhe origjina e të cilit të jetë elaboruar si e kombit tonë Reshat Nexhipi: Shqiptarët, 6 vepra madhore për një vit e gjysëm Reshat Nexhipi: Rrallë ka femër në botë, që të ketë kontribuar për kombin e vet, si Sevasti Qiriazi e Manastirit

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora