E shtune, 25.03.2023, 07:43 PM (GMT)

Kulturë » Keka

Gjon Keka: Gjergj Kastrioti e nxirrte të keqen me rrënjë

E diele, 31.10.2021, 12:29 PM


Gjergj Kastrioti (Skënderbeu) e nxirrte të keqen me rrënjë

Nga Gjon Keka

Nuk lind më një udhëheqës e vizionar si Gjergj Kastrioti , i cili si në qeverisjen e tij ashtu edhe në Ushtri kishte disciplinë,moral dhe ruajtje të identitetit ,të kaluarës dhe zakoneve arbërore europiane.

Nuk lind më një udhëheqës si ai që të keqen e nxirrte me rrënjë nuk e linte me i shtri rrënjët thellë;renegatët dhe ata që tradhëtonin apo i thonin vëlla turqve ai nuk i linte vend në trojet arbërore.

Ai e dinte se liria që arbërorët përqafuan ishte e mbjellë në zemrat e tyre dhe nuk donte që vendin ta kthente në fushë ku do ta shkelnin dhe njollosnin gjakun e derdhur të arbërorëve për liri e pavarësi.

Një udhëheqës që e mbrojti jo vetëm identitetin e vetë si arbëror por, edhe atë të popujve të kontinentit europian të asaj kohe.

Kjo është arsyeja pse shumë është shkruar e shkruhet edhe sot, kjo është arsyeja se emri i tij i lavdishëm si dje edhe sot është bërë një doktrinë e qeverisjes, e artit ushtarak e urtësisë e largëpamësisë dhe e vizionit për shumë mbretër, pushtetar dhe udhëheqës në botë.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Gjon Keka: A e punoi dhe e ruajti simbolin e flamurit të pavarësisë nëna e Gjergj Kastriotit?! Gjon Keka: Gjergj Kastrioti dhe nëntori arbëror Gjon Keka: Gjergj Fishta në shtypin austriak, 1917 Gjon Keka: Arbërori (Shqiptari) i lashtë dhe Shqiponja me krahët e saj madhështore Gjon Keka: Mesjeta – epoka e artë e Skënderbeut dëshmon lidhjen me antikitetin Gjon Keka: Gravurë e rrallë e Gjergj Kastriotit, 1507 Gjon Keka: Hartë e rrallë me emrin e kryeheroit tonë Gjergj Kastriotit Gjon Keka: Ja se si janë shkruar e folur më parë ditët e javës, numrat dhe shumë fjalë të tjera shqipe Gjon Keka: Nxjerrja e dokumenteve historike nga arkivat dhe bibliotekat e shteteve europiane Gjon Keka: Gjergj Kastrioti apologjet i parë i mbrojtjes së prejardhjes së tij iliro-arbërore Gjon Keka: Ideali dhe Patriotizmi - Gjergj Kastrioti shembull i përhershëm për brezat Gjon Keka: Gjergj Kastrioti - busulla e orientimit dhe Tempulli i bashkimit të kombit Gjon Keka: Simbolet që përdori principata e Kastriotëve Gjon Keka: Skënderbeu dhe historia e tij si një Akademi Gjon Keka: Leo Freundlich miku i madh i kombit tonë Gjon Keka: Vula e vogël apo sekrete e Gjergj Kastriotit Gjon Keka: Gjergj Kastrioti ynë - Hero dhe mbret i pavdekshëm i Arbërisë europiane Gjon Keka: Humanistët e famshëm arbërorë Gjon Keka: Historia e Gjergj Kastriotit është nga më të rëndësishmet që kemi si komb Gjon Keka: Si e mori emrin apo titullin ''Skënderbe'', Gjergj Kastrioti ynë

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora