E premte, 28.01.2022, 10:49 PM (GMT)

Kulturë

Gjon Keka: Mesjeta – epoka e artë e Skënderbeut dëshmon lidhjen me antikitetin

E hene, 18.10.2021, 04:47 PM


Mesjeta – epoka e artë e Skënderbeut dëshmon lidhjen me antikitetin

Nga Gjon Keka

Periudha më e ndërlikuar është ajo e Mesjetës, kjo periudhë e rëndësishme historike pothuajse ka kaluar në heshtje. Sepse, historia arbërore e në veçanti ajo e periudhës së Mesjetës dëshmon më shumë se çdo gjë tjetër lidhjen fantastike me antikitetin, vetëdijen Iliro-arbëore,sidomos ajo në epokën e artë të kryeheroit,vizionarit dhe unifikuesit të Arbërisë Gjergj Kastriotit.Ky që zgjoi ndjenjën e idesë së bashkimit ,të lirisë dhe të pavarësisë si dhe të mbrojtjes së identitetit dhe vlerave të përbashkëta të civilizimit europian.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Sevdail Hyseni: Çmimi

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora