E shtune, 25.03.2023, 07:37 PM (GMT)

Kulturë » Keka

Gjon Keka: Mesjeta – epoka e artë e Skënderbeut dëshmon lidhjen me antikitetin

E hene, 18.10.2021, 04:47 PM


Mesjeta – epoka e artë e Skënderbeut dëshmon lidhjen me antikitetin

Nga Gjon Keka

Periudha më e ndërlikuar është ajo e Mesjetës, kjo periudhë e rëndësishme historike pothuajse ka kaluar në heshtje. Sepse, historia arbërore e në veçanti ajo e periudhës së Mesjetës dëshmon më shumë se çdo gjë tjetër lidhjen fantastike me antikitetin, vetëdijen Iliro-arbëore,sidomos ajo në epokën e artë të kryeheroit,vizionarit dhe unifikuesit të Arbërisë Gjergj Kastriotit.Ky që zgjoi ndjenjën e idesë së bashkimit ,të lirisë dhe të pavarësisë si dhe të mbrojtjes së identitetit dhe vlerave të përbashkëta të civilizimit europian.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Gjon Keka: Gravurë e rrallë e Gjergj Kastriotit, 1507 Gjon Keka: Hartë e rrallë me emrin e kryeheroit tonë Gjergj Kastriotit Gjon Keka: Ja se si janë shkruar e folur më parë ditët e javës, numrat dhe shumë fjalë të tjera shqipe Gjon Keka: Nxjerrja e dokumenteve historike nga arkivat dhe bibliotekat e shteteve europiane Gjon Keka: Gjergj Kastrioti apologjet i parë i mbrojtjes së prejardhjes së tij iliro-arbërore Gjon Keka: Ideali dhe Patriotizmi - Gjergj Kastrioti shembull i përhershëm për brezat Gjon Keka: Gjergj Kastrioti - busulla e orientimit dhe Tempulli i bashkimit të kombit Gjon Keka: Simbolet që përdori principata e Kastriotëve Gjon Keka: Skënderbeu dhe historia e tij si një Akademi Gjon Keka: Leo Freundlich miku i madh i kombit tonë Gjon Keka: Vula e vogël apo sekrete e Gjergj Kastriotit Gjon Keka: Gjergj Kastrioti ynë - Hero dhe mbret i pavdekshëm i Arbërisë europiane Gjon Keka: Humanistët e famshëm arbërorë Gjon Keka: Historia e Gjergj Kastriotit është nga më të rëndësishmet që kemi si komb Gjon Keka: Si e mori emrin apo titullin ''Skënderbe'', Gjergj Kastrioti ynë Gjon Keka: Tri kurorat e Gjergj Kastriotit Gjon Keka: Gjergj Kastrioti i vetmi burrë-shteti që e bëri me famë Arbërinë e tij Gjon Keka: Nuk bëhet e shkruhet historia nga shpella apo rehatia e kolltukut Gjon Keka: Gjergj Kastrioti ka folur dhe shkruar gjuhën iliro-arbërore Gjon Keka: Më 21 Maj të vitit 337 vdiq Perandori dardan Konstantini i Madh

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora