E enjte, 02.12.2021, 09:51 AM (GMT)

Kulturë

Sevdail Hyseni: Provimi

E diele, 17.10.2021, 12:04 PM


Sevdail Hyseni

Satirike

Provimi

Dy studentë biznesi

Shkuan në provim,

Njëri s’kishte mësuar

T’keqen asnjë mësim!

Vendos të mos hyjë

Në provim i pari,

T’ia lëshoj rendin

Shokut për së mbari!

Nga jashtë përgjonte

Me veshin në portë,

Çfarë përgjigje jepte

Studenti për notë!

Pyetja e parë filloi:

-Kë urren Ti?

Studenti tha preras:

-Hitlerin, gjithsesi!

Së dyti e pyeti:

Rrugët me se i shtroni?

-Me zall, ashka, bujashka

E një shtresë betoni!

E treta e vërteta:

-A plotësohet norma e punës?

Qind për qind!- tha studenti

Me majën e gjuhës!

Më pas në provim

Hyn studenti tjetër,

Me kokën tullace

Si një kokërr pjepër!

Si të quajmë bilbil?

Filloi pyetja e parë:

-Hitler më thonë

U shpreh si n’pazar !

Po, çka ke në kokë?

Vazhdon pyetja e dytë:

-Zall, ashka, bujashka

-Tha me shpirt në fyt!

Së treti e pyeti:

-Sa je budalla?

Tha: qind për qind

Prof për mashallah!

(Karikatura e përpunuar marrë nga interneti)(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora