E marte, 19.10.2021, 10:27 PM (GMT+1)

Kulturë

Jahja Drançolli: Pse asgjë nuk ndodhi më 10 tetor 1582?

E diele, 10.10.2021, 10:05 AM


Pse asgjë nuk ndodhi më 10 tetor 1582?

Nga Jahja Drançolli

439 vjetori i praktikimit të kalendarit Gregorian! Një person i lindur më 10 tetor 1582 sot do të jetë 439 vjeç!

Çdo ditë, ka shumë gjëra që ndodhin në botë (lindja, vdekja, lufta, fatkeqësia, etj.). Më 10 tetor 1582, asgjë nuk ndodhi, asgjë nuk ndodhi për 11 ditë midis 4 dhe 15 tetorit 1582.

10 tetori (e diela e javës) e vitit 1582 ishte dita e 283-të e vitit 1582 sipas kalendarit Gregorian. Kanë mbetur edhe 82 ditë deri në fund të vitit. Dita e javës ishte e diel.

Nga shkenca e kronologjisë historike dihet se astronomët e Humanizmit dhe Rilindjes pikërisht në vitin 1570 kishin vërejtur se kalendari lëviz për 11 minuta në vit gjatë vitit diellor. Prandaj, nga viti 46 (para erës sonë), viti kur kalendari Julian u zbulua nga Jul Cezari, deri në vitin 1582, kur u praktikua kalendari Gregorian (sipas Papës Gregori XIII), u zbulua se kalendari Julian ishte 11 ditë prapa stinëve të vit. Për të qenë të saktë, viti diellor është në të vërtetë 365 ditë, 5 orë, 48 minuta dhe 46 sekonda. Pra, për të kompensuar vonesën, Papa thjesht urdhëron "shtyrjen" e 11 ditëve, duke kaluar brenda natës, drejtpërdrejt nga 4 në 15 tetor, sapo të mbyllë sytë.

Pra, ky është shpjegimi pse asgjë nuk ndodhi më 10 tetor, sepse ajo ditë dhe 10 të tjerat thjesht nuk kanë ekzistuar kurrë. Kjo ofertë u zbatua për herë të parë në Itali, Spanjë, Portugali dhe Poloni!(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora