E marte, 24.05.2022, 09:20 AM (GMT+1)

Kulturë

Sevdail Hyseni: Reciprociteti

E diele, 26.09.2021, 09:02 AM


Sevdail Hyseni

Satirike

Reciprociteti

Na shkoi kjo jetë

Me reciprocitet…

E nuk mblodhëm

Asnjëherë mend!

Si t’bëhemi unik,

Të përçarë mes veti?

Pa harruar veset

Që s’i lanë as deti!

Me ne s’ka hajgare

E them ashiqare:

- Jemi veç dynjasë

Për disa tipare…

Na kanë marrë erë

Sa jemi me nder…

Nuk na mbushet koka

Pa na k’ci tri herë!

Me të ngulur shpesh

Punët janë bërë lesh,

S’po i gjendet fija

Sherrit midis nesh!

Marrëveshjet pinë ujë

Nën shkurre e drunj,

Ne nuk u lidhëm

Një herë në një kunj!

Po s’i nuk u ngopëm

Ta kajsha Evropën,

Me sy e me mend

Nuk e shohim gropën!

Kjo Evropë e lirë

S’na ngul me pahir,

E ne me nder jush

Themi na bënë mirë!

(Karikatura marrë nga interneti)(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora