E shtune, 21.05.2022, 01:41 AM (GMT+1)

Kulturë

Atdhe Geci: Prometheu i Çamërisë

E enjte, 23.09.2021, 05:40 PM


PROMETHEU I ÇAMËRISË

Le të zemërohet toka, deti dhe Greqia

Çamëria po rilindet mbi hirin pellazg

ajo e ruajti gjuhën e palat e fustanellës

simbolet e hershme të luftërave të saj.

Në Çamëri s´ka më mjerim, se Greqi

çamët përmes kujtesës së të lashtëve

mbrojnë gjuhën e shkruar nëpër gurë

mbrojnë rrënojat e monumentet e tyre.

Nga furrë e zemrës më del kjo zjarrmi

nga furra e shpirtit u lind Prometheu

ai që hirin e betejave e ktheu në prush

Përmes dashurisë i dalim zot Kosovës

përmes dashurisë i dalim zot Iliridës

përmes dashurisë i dalim zot Atdheut

Trim, para grekut shtëpinë e kam këtu

palat e fustanellës nuk i kemi pa gjak

as pa dëshmi heroike të kohërave të

shkuara, as pa fitore betejash të forta.

Çamëri, koha është të ngritemi! Me

flamurin kuq e zi ta mbulojmë Epirin

Lufta për liri s´ka fillim e as mbarim

është e çdo ditshme dhe e përjetshme

dashuri për Atdheun është Çamëria

dashuri për Atdheun jemi të gjithë;

Çamëri, jepja dorën Prometheut tënd

gjakes së flamurit dhe të fustanellës,

mblidhu shesheve si në kohërat epike

merr zjarr nga furra e zemrës, shemb

le të zemërohet toka, deti dhe Greqia

Çamëria po rilindet mbi hirin pellazg!...

Atdhe Geci - Dortmund, Gjermani, 2021(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora