E shtune, 22.01.2022, 04:50 PM (GMT)

Kulturë

Konferencë shkencore: Zejtaria dhe Tregtia

E diele, 19.09.2021, 08:59 AM


Konferencë shkencore: Zejtaria dhe Tregtia

N  J  O  F  T  I  M

Shoqata për Trashëgimi dhe  Krijimtari Kulturore e Luginës së Preshevës, me seli në  Preshevë

O R G A N I Z O N

Konferencë shkencore, me temë : "ZEJTARIA DHE TREGTIA NË LUGINË TË PRESHEVËS DHE NË VISET SHQIPTARE"

Nëntemat:

-Fillet e zejtarisë dhe tregtisë.

-Zejtaria dhe tregtia pas Luftës së Parë Botërore.

-Zejtaria dhe tregtia pas Luftës së Dytë Botërore.

-Zejtaria dhe tregtia në shekullin 21.

-Transformimi, zhdukja e disa zejeve dhe lindja e zejeve të reja.

-Gjeneza dhe efektet sociokulturore të zejtarisë dhe

-Veprimtaria artizanale dhe mjeshtëria popullore.

Koha dhe vendi i mbajtjes: 23 dhe 24 tetor 2021, në Preshevë

Pjesëmarrës në Konferencë: studiues dhe përfaqësues nga të gjitha trevat shqiptare / Shqipëri, Kosovë, Maqedoni, Mal i Zi, Lugina e Preshevës, diaspora, etjerë.

Koha e paraqitjes së temës: abstrakti dhe punimi për Konferencë dorëzohet deri më 10 tetor 2021.

Tema e punimit : 8 deri 20 faqe, në rradhorin 12.

Koha e referimit në Konferencë : 10 minuta

Hartimi,publikimi i Programit të Konferencës dhe njoftimi i pjesëmarrësve bëhet më 18 tetor 2021.

Kontakti: Xhemaledin Salihu, cel. +381 63 8771423

E-mail adresa : shtkkpresheve@yahoo.com, xhemaledin47@gmail.com

Shoqata për Trashëgimi dhe Krijimtari Kulturore në Preshevë /17523/, rr.Sava Kovaçeviq,nr.80

Qëllimi i Konferencës: Shqyrtimi dhe trajtimi shkencor i Zejtarisë dhe Tregtisë në Luginë të Preshevës dhe në viset shqiptare.

Synimi i Konferencës: Botimi komplet i materialit në një publikim/vepër/.

Lugina e Preshevës dhe viset shqiptare kanë një histori të pasur mbi zejtarinë dhe tregtinë, të cilat nuk janë hulumtuar, studiuar , trajtuar dhe shqyrtuar shkencorisht sa duhet që nga fillet deri më shekullin 21, në aspektin historik, ekonomik, sociologjik, kulturor e tjerë.

Andaj, qëllimi kryesor i saj është që në suaza të mundësisë Zejtaria dhe Tregtia të hulumtohen, të studiohen, të trajtohent dhe të shqyrtohen me metoda dhe metodologji shkencore dhe pastaj, për ta përmbledhur në një libër për publikun, me të arriturat e tyre, sidomos në Luginë të Preshevës dhe në viset shqiptare, në këto lëmi, të Zejtarisë dhe Tregtisë.

BORDI i Konferencës shkencore:

1. Prof.dr.Drita Halimi-Statovci-etnologe

2.Prof. dr. Nebi Islami, filolog

3.Prof.dr. Agron Xhagolli-kulturë popullore/folklorist/

4.Dr. Sc. Rovena Vata, albanologe, studiuese-kritike,

5.Xhemaledin Salihu, profesor, studiues

Këshilli organizues: Këshilli drejtues i SHTKKLP-së

Preshevë, më 7 maj 2021                                      Kryetar i SHTKKLP-së,

Xhemaledin Salihu, profesor(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora