E enjte, 02.12.2021, 10:21 AM (GMT)

Kulturë

Sevdail Hyseni: Këshilltari

E diele, 19.09.2021, 10:30 AM


Sevdail Hyseni

Satirike

Këshilltari

N’maje të bjeshkës

Ndodhej një fshat,

Ku krahas burrave

Punonin dhe gratë!

Mes hallesh t’shumta

Kishin një kësodore,

Si ta ndërronin llojin

E lopëve qumështore!

U mblodhën burrat

Te Logu në Vrik,

Vendosën në fshat

Ta sjellin një bik.

Një racë që s’e kishin

Asnjëherë më parë,

Mes lopësh të imëta

T’mbillej tjetër farë!

E sollën bizonin

Me brirët shigjetë,

Por, nga pamja e tij

Dukej shumë i qetë!

I hoqën litarin

Të lëvizte lirë,

Mirëpo, papritmas

Pëllet si egërsirë!

Me t’i parë lopët

Në fund të livadhit,

Hidhet me shpejtësi

Mbi majën e gardhit!

Ç’ka të shohin burrat

Nga ky gjedh epshor,

I mbetën të varura

Goglat si këmborë!

Njëri nga fshatarët

Tha me shqetësim,

Këtë bik duhet therur

Nuk vlen për çiftim!

Mosni!- tha plaku

Me stil kuvendar,

Këtë bik do ta mbajmë

Në fshat për këshilltar!

Që kur t’i sjellin

Gjedhët mendje-top,

T’mos e k’cejnë gardhin

Pa bërë një herë hop?!

(Karikatura marrë nga internet)(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora