E hene, 24.01.2022, 01:37 PM (GMT)

Kulturë

Jahja Drançolli: Si sot, në vitin 1752 Kalendari Gregorian filloi të përdoret në Angli!

E marte, 14.09.2021, 05:39 PM


Si sot, në vitin 1752 Kalendari Gregorian filloi të përdoret në Angli!

Nga Jahja Drançolli

Kalendari Gregorian, i quajtur edhe kalendar i Stilit të Ri, sistemi diellor (solar) për datim që tani pothuajse është në përdorim të përgjithshëm. Kalendari në fjalë u shpall në vitin 1582 nga Papa Gregori XIII si një reformë e kalendarit Julian. Dallimi midis Kalendarit Gregorian dhe Kalendarit Julian është se Gregoriani ka 97 vjet të brishtë çdo 400 vjet, ndërsa Juliani ka 100 vjet të brishtë çdo 400 vjet. I ashtuquajturi Rregulli Sekular u fut në kalendarin Gregorian se vitet ndahen me 100 të zakonshëm, përveç nëse ato janë të ndashme me 400, në këtë rast ato janë vite të brishtë. Sot, diferenca midis dy kalendarëve është 13 ditë, dhe pas vitit 2100 do të rritet në 14 ditë. Kur Papa Gregori prezantoi kalendarin e ri, ai shpejt u pranua nga shtetet italiane, Portugalia, Spanja dhe shtetet katolike romake gjermane. Gradualisht, vendet e tjera miratuan kalendarin gregorian: shtetet protestante gjermane në 1699, Anglia dhe kolonitë e saj në 1752, Suedia në 1753, Japonia në 1873, Kina në 1912, republikat socialiste sovjetike në 1918 dhe Greqia në 1923. Vendet islame priren të përdorin kalendarin Gregorian për jetën laike, por të ruajnë kalendarët e bazuar në Islam për qëllime fetare!(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora