E shtune, 25.09.2021, 04:54 PM (GMT+1)

Kulturë

Sevdail Hyseni: Dozat vaksinore

E marte, 14.09.2021, 04:47 PM


Sevdail Hyseni

Satirike

Dozat vaksinore

Kur morëm vaksinën

Të parën me rend,

Sa fort që u gëzuam

Nuk e merr me mend!

Mirëpo, kjo Korona

Na qenka tinëzare,

-Si shurra e pulës

Nuk na duket fare !

Na thanë kompetentët

E shëndetit publik,

Ta shtojmë dhe një dozë

Për t’mos pasur frikë !

Vazhdon vaksina

E tretë e vërtetë…

Vraponi o njerëz

Mos luani me jetë!

Na duhet shëndeti

Mos kurseni shumë,

Përndryshe na rruan

Dreqi pa sapun !

Sa për imunitet

Me këtë politikë,

Sikur rrip daulli

U bëmë elastikë !

Qytetarët e trembur

Pyesin me trishtim,

Dozat vaksinore

A do t’kenë mbarim ?!

Seç i rrudhën supet

Mjekët me paterica,

-Thanë sa t’na baje

Me nder prapanica !

(Karikatura marrë nga interneti)(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora