E shtune, 27.11.2021, 05:57 AM (GMT)

Kulturë

Albert Habazaj: I kërkoj të falur Nolit

E diele, 05.09.2021, 08:53 AM


I KËRKOJ TË FALUR NOLIT

Nga Albert Habazaj

- Ti ke bërë vargje, - më tha një shok -

Për të shquar e të marrë, me zë e pa zë,

Për të dashurit e zemrës e miq plot

Po Nolit, ...Nolit liberator asnjë.

I them: - Padyshim ta ndeshësh, miku im

Vjershave të mia s’e ke aq vështirë

Tek përsëris fjalët: det, dallgë, dritë

Këtë gabim patjetër e bëj me dëshirë.

Aty gjej sinonimin për Viganin,

Kohërash të murme që po presin rreze;

Me kukudhët e shoh si ndeshet Fani

Tek Atdheun përdorin brutalisht si meze...

Në Forest Hill të Bostonit*, ku prehet

Shkova me kalë të muzës për ta parë.

Kur u ndamë, i tronditur më tha: - Bir,

Hidhi një cigar Flamurit Kombëtar!

* Në moshën 83-vjeçare, u preh në varrezat e Forest Hillit të Bostonit, më 13.03.1965 Fan S. Noli ynë i madh(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora