E marte, 06.12.2022, 03:24 PM (GMT)

Mendime » Nexhipi

Reshat Nexhipi: Ngushëllim i dhimbshëm familjes së rapsodit të shquar Demir Krasniqi

E hene, 30.08.2021, 01:52 PM


NGUSHËLLIM I DHIMBSHËM FAMILJES SË RAPSODIT TË SHQUAR DEMIR KRASNIQI NGA GJILANI I KOSOVËS

Nga Reshat Nexhipi, Detroit SHBA

Z. Gëzim Marku në intervistën e tij të mrekullueshme, s'ka lënë gjë pa thënë për të, prandaj mua më mbetet të evidentoj vetëm tekstin në vijim,

për të treguar se sa i ndjeri çmonte librat e dhuruar dhe thënien "Libri është miku më i miri i njeriut".

FALENDERIME PËRJETËSIE :

SHUMË I NDERUARI DHE I RESPEKTUARI Prof. Dr. RESHAT NEXHIPI !

Me qindëra dhurata e shpërblime kam marrë gjithëkah për punën time , që ia kam kushtuar atdheut tim , krijuesëve , historianëve , patriotëve , luftëtarëve , dëshmorëve , heronjëve dhe bukurive natyrore të të trojeve shqiptare , por asnjë dhuratë, as shpërblim të artë e jetëgjatë se librin që mora nga Prof. Dr. Reshat Nexhipi nga Manastiri - djepi i alfabetit shqiptarë , kurrë në këtë jetë nuk e kam marrë !

Kjo dhuratë është për mua e shenjtë dhe në shtëpinë time do të jetojë edhe me shekuj pas vdekjes sime !

Zoti , ua pagoftë mundin dhe nderin shumëfish me të mira dhe të mbara ! Ua zgjatë jetën me suksese , me të mira dhe të bardha !

U krenoftë gjithmonë Manastiri me veprat e shkruara si është më së miri !

U krenofshin gjithmonë  të gjitha trojet shqiptare , me veprat e shkruara nga dora e mbarë , me të cilat gjithmonë do të jemi të lumtur , të pasur dhe krenarë !

Sa ka lule në Bjeshkë të Isniqit - të fala keni prej Demir Krasniqit !

Sa prodhojnë fabrikat letra - aq Reshat Nexhipi na botoftë shumë vepra !

O Profesor , Doktor Reshat Nexhipi , qofsh i lumtur dhe i shëndetshëm ,

Qofsh me nderë dhe i pa vdekshëm !

O Reshat Nexhipi - biri i shqiptarit ,

Rrofsh e qofsh gjithmonë sa Bjeshkët e Sharit !

PS: Për më shumë kliko, Demir Krasniqi dhe dy fjalitë "Krusheva shqipëtare" dhe "Njeriu i ndjekur 50 vjet nga UDBA".(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Reshat Nexhipi: Shqiptarët, botës, i kanë dhënë një ''Nënë'' dhe 5 ''Baballarë'' Reshat Nexhipi: Pse dhe kush preferon bojkotimin e regjistrimit të popullsisë në Maqedoninë e Veriut Reshat Nexhipi: Poezi „Telegrafike” për udbashët tanë Reshat Nexhipi: Femra shqiptare, të cilat, kanë afirmuar kombin tonë brenda dhe jashtë atdheut Reshat Nexhipi: Shpallja e Pavarësisë së Kosovës - Cilët të huaj, kanë kontribuar për realizimin e këtij akti madhor Reshat Nexhipi: Mos lejojmë nëpërkëmbjen e historisë tonë të lavdishme Reshat Nexhipi: Pse duhet apostrofuar njerëzit e shquar të cilët mohojnë origjinën e tyre ilire ose shqiptare? Reshat Nexhipi: 50 vlerësime për veçoritë ose specifikat e kombit tonë Reshat Nexhipi: Rrallë ka histori me ngjarje intersante, si e jona (2) Reshat Nexhipi: Rrallë ka histori me ngjarje intersante, si e jona Reshat Nexhipi: Rrallë ka komb në botë me tolerancë fetare si i yni (2) Reshat Nexhipi: Rrallë ka komb në botë me tolerancë fetare si i yni Reshat Nexhipi: Rrallë gjen sekt fetar si bektashizmi shqiptar Reshat Nexhipi: Rrallë ka gjuhë në botë, me të cilën, janë krijuar emrat e krijesave mitologjike dhe legjendare, si e jona Reshat Nexhipi: Rrallë ka popull, origjinë e të cilit, të jetë në fokus të analistëve të huaj, si e jona Reshat Nexhipi: Rrallë gjen popull, gjuha dhe origjina e të cilit të jetë elaboruar si e kombit tonë Reshat Nexhipi: Shqiptarët, 6 vepra madhore për një vit e gjysëm Reshat Nexhipi: Rrallë ka femër në botë, që të ketë kontribuar për kombin e vet, si Sevasti Qiriazi e Manastirit Reshat Nexhipi: Familje si e Qiriazëve rrallë gjendet Reshat Nexhipi: Rrallë ka familje në botë, me tre vëllezër, si familja Frashëri

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora