E premte, 03.12.2021, 09:57 AM (GMT)

Vërtetësi

Kastriot Dervishi: Kërkoi vetëm largim nga internimi dhe shtetësi shqiptare

E enjte, 12.08.2021, 05:26 PM


Kërkoi vetëm largim nga internimi dhe shtetësi shqiptare

Nga Kastriot Dervishi

Ali Adem Kalenaj, lindur në Plavë në vitin 1934, kish ardhur në Shqipëri në vitin 1958 me babain e tij 70 vjeçar. Menjëherë e internuan në Seman. Në një letër që i dërgon Enver Hoxhës më 23.3.1960 kërkonte të largohej nga internimi dhe t’i jepej shtetësia shqiptare. Opinioni i datës 2.6.1960 i MPB-së për të ishe negativ, pavarësisht se në kamp “sillej mirë”, “dyshohej” se kishte qenë i UDB-së, një përgjigje fikse poshtëruese ndaj gjithë shqiptarëve të Kosovës nga përfaqësuesit e një regjimi në thelb antikombëtar.

________

Epopeja e luftës civile në Shqipëri

Pjesë nga letra e datës 23 maj 1944 e komisarit të Batalionit “Hakmarrje”, Hasan Selenica, për Shtabin e Qarkut të Korçës mbi situatën në Kolonjë:

"Situata në Kolonjë paraqitet mjaft e favorshme që ne të bëjmë një operacion të mirë kundër reaksionit... Qafëzezin e kanë forcuar shumë me llogore, kurse Gostivishtin më pak. Që kur partizanët hynë në Kabash, të gjitha familjet me pasuritë e tundshme të myslimanëve të Gostivishtit janë larguar prej Gostivishti".(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Kastriot Dervishi: Pylli, zjarri dhe tesera e partisë Kastriot Dervishi: Havzi Nela për diktatorin - “Kryepadron me zagarë” Kastriot Dervishi: Burgosur nga serbi, internuar nga Enveri Kastriot Dervishi: Shqiptari i Kosovës që u dobësua deri në 47 kilogram dhe vdiq në burgjet e komunizmit Kastriot Dervishi: Të uritur nga regjimi i tollonit Kastriot Dervishi: Aspekte nga lufta “nacionalçlirimtare” Kastriot Dervishi: Dy vëllezër nga Mitrovica në kampet dhe burgjet e diktaturës enveriste Kastriot Dervishi: "Thuaj babait të të sjellë para nga Jugosllavia" Kastriot Dervishi: "Le të qorrohet, është kosovar" Kastriot Dervishi: Për Miladin Popoviçin, nacionalistët ishin "qenër" që duheshin prerë me sëpatë Kastriot Dervishi: 70 vjet nga vrasja e desantëve të kompanisë 4000 Kastriot Dervishi: Veterani i Sigurimit Kastriot Dervishi: “Epopeja” kundër shqiptarëve, me vrasje e djegie Kastriot Dervishi: As kasolle nuk i dhanë Kastriot Dervishi: Emigroi në Shqipëri, e dërguan në kampin e Semanit Kastriot Dervishi: Zhgënjimi i të riut nga Kosova, erdhi për shkollim, përfundoi kampeve dhe burgjeve Kastriot Dervishi: Fati i shqiptarëve të Kosovës në Shqipëri. Kërkoi kushte jetese, u arrestua dhe internua Kastriot Dervishi: 1957/Shqiptarët e Kosovës i vunë të punonin fshesaxhinj në Fier Kastriot Dervishi: “Botëkuptimi marksist-leninist” i Rexhep Qosjes dhe disa të vërteta Kastriot Dervishi: Kampi i tretë për gratë në Shqipëri

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora