E marte, 28.06.2022, 01:10 PM (GMT+1)

Kulturë

Sevdail Hyseni: Lugina e Sanxhakut

E diele, 08.08.2021, 05:04 PM


Sevdail Hyseni

Satirike

Lugina e Sanxhakut

Pasi dhe hoxhallarët u bënë unikë,

Tani Lugina nuk është në rrezik!

Unifikimi erdhi sipas modelit partiak,

Me rrugën u hapura për në Sanxhak !

S’mbetet pa u bashkuar asnjë shqiptarë,

Shkrimtarë, gazetarë, bletarë dhe gjuetarë !

Gjithë do t’bëhemi me lidhje farefisnie,

Shqiptaro-boshnjakë pa dallim shtetësie!

Do të mbajmë edhe një Referendum,

Duke çuar të parin në një muzeum…!

S’do të kemi problem as me shkollim,

Për diplomë nuk lypset nostrifikim!

Sa i përket adeteve Allahu amanet,

Boshnjakët do t’kthene  n’identitet!

Lidhjet ngjallen nga Presheva n’Tutin,

-Lozë e kungullit nuk bënë hotin!

Me purri Presheve e me djathë Sjenice

Me suxhuk të terur e me kos baullice...

Nuk na duhet ndihma shtetërore,

Nga se kemi prodhimet vendore!

Ndryshimet e acarojnë Beogradin zyrtar,

S’do ta ketë kollaj me boshnjako-shqiptarë!

E veçmas pas nismës Ballkani “Open”,

Lugina do të bëhet një Mini Shengen!

(Karikatura marrë nga interneti e përpunuar)(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora