E marte, 28.06.2022, 11:03 PM (GMT+1)

Vërtetësi

Kastriot Dervishi: Shqiptari i Kosovës që u dobësua deri në 47 kilogram dhe vdiq në burgjet e komunizmit

E diele, 08.08.2021, 07:25 PM


Shqiptari i Kosovës që u dobësua deri në 47 kilogram dhe vdiq në burgjet e komunizmit

Nga Kastriot Dervishi

Zyhdi Liman Çitaku (1931-1989), u arrestua në Kosovë nga UDB-ja dhe u dërgua në një kamp përqendrimi. Mundi të arratisej prej andej. Më 23.12.1960 mbërriti në Durrës me vaporin “Skënderbeun”. Më 6.1.1961 e caktuan llogaritar ferme bujqësore në Berat.

U arrestua më 10.4.1974. U akuzua në bazë të neneve 64 dhe 73/1 të Kodit Penal si “agjent e spiun i UDB-së”. Aktiviteti antijugosllav iu cilësua si “fals”.

U dënua me 25 vjet heqje lirie dhe me konfiskimin e pasurisë. Në letrën e tij të datës 25.3.1987 të shkruar nga Reparti nr.302 Zejmen për kryetarin e Presidiumit të Kuvendit Popullor, Ramiz Alia, thotë se nuk kishte lindur e nuk ishte armik e nuk do të bëhej kurrë i tillë. Kujtonte se ishte shumë i sëmurë e dobësuar shumë, gjithsej 47 kilogramë. Shpresonte ta lironin, por ata e çuan në Përparim.

“Edhe kur të lirohem, unë se do ku do të shkoj deri sa më ka nda gruaja. Për Ramadan Çitakun nuk di gjë o po ma hap derën se edhe ky s’u interesua për mua, bile s’di asgjë jeton apo jo?”-shkruante midis të tjerash.

Zyhdiu vdiq më 10.8.1989 në Repartin nr.305 Përparim nga tuberkulozi. Në varrin pa emër ju vu vetëm numri 13 në shishe. I njëjti fat si shumë shqiptarë të Kosovës të cilët bënë gabimin e jetës dhe erdhën në Shqipëri.
(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Kastriot Dervishi: Të uritur nga regjimi i tollonit Kastriot Dervishi: Aspekte nga lufta “nacionalçlirimtare” Kastriot Dervishi: Dy vëllezër nga Mitrovica në kampet dhe burgjet e diktaturës enveriste Kastriot Dervishi: "Thuaj babait të të sjellë para nga Jugosllavia" Kastriot Dervishi: "Le të qorrohet, është kosovar" Kastriot Dervishi: Për Miladin Popoviçin, nacionalistët ishin "qenër" që duheshin prerë me sëpatë Kastriot Dervishi: 70 vjet nga vrasja e desantëve të kompanisë 4000 Kastriot Dervishi: Veterani i Sigurimit Kastriot Dervishi: “Epopeja” kundër shqiptarëve, me vrasje e djegie Kastriot Dervishi: As kasolle nuk i dhanë Kastriot Dervishi: Emigroi në Shqipëri, e dërguan në kampin e Semanit Kastriot Dervishi: Zhgënjimi i të riut nga Kosova, erdhi për shkollim, përfundoi kampeve dhe burgjeve Kastriot Dervishi: Fati i shqiptarëve të Kosovës në Shqipëri. Kërkoi kushte jetese, u arrestua dhe internua Kastriot Dervishi: 1957/Shqiptarët e Kosovës i vunë të punonin fshesaxhinj në Fier Kastriot Dervishi: “Botëkuptimi marksist-leninist” i Rexhep Qosjes dhe disa të vërteta Kastriot Dervishi: Kampi i tretë për gratë në Shqipëri Kastriot Dervishi: Burgu i parë për gra në Shqipëri në vitet 1950-1966 Kastriot Dervishi: Vendi i dytë ku vuajtën dënimet gratë në komunizëm Kastriot Dervishi: Shqiptari i Kosovës që vuajti 15 vjet burg në ferrin e regjimit terrorist të Enver Hoxhës Kastriot Dervishi: 75 vjet nga pushkatimi i opozitës së parë

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora