E diele, 22.05.2022, 03:11 PM (GMT+1)

Vërtetësi

Kastriot Dervishi: "Thuaj babait të të sjellë para nga Jugosllavia"

E marte, 03.08.2021, 06:59 PM


"Thuaj babait të të sjellë para nga Jugosllavia"

Nga Kastriot Dervishi

Qerim Jakupi, ardhur në Shqipëri në vitin 1957, deri në vitin 1958 banoi në Llakatund e më pas u vendos në Lushnje. Më 6.2.1960 i shkruan Komitetit Qendror se ai dhe gruaja kishin ngelur pa punë e pa të ardhura, duke jetuar në një gjendje të mjeruar. Jo vetëm kaq, por kish ngelur i ofenduar se sekretari i Komitetit Ekzekutiv të Lushnjës e kish pritur keq dhe i kish thënë që për t’u ushqyer t’i shkruante babait të vet në Jugosllavi t’i sillte para. Historitë e keqtrajtimit të shqiptarëve të Kosovës nuk kishin fund.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Kastriot Dervishi: "Le të qorrohet, është kosovar" Kastriot Dervishi: Për Miladin Popoviçin, nacionalistët ishin "qenër" që duheshin prerë me sëpatë Kastriot Dervishi: 70 vjet nga vrasja e desantëve të kompanisë 4000 Kastriot Dervishi: Veterani i Sigurimit Kastriot Dervishi: “Epopeja” kundër shqiptarëve, me vrasje e djegie Kastriot Dervishi: As kasolle nuk i dhanë Kastriot Dervishi: Emigroi në Shqipëri, e dërguan në kampin e Semanit Kastriot Dervishi: Zhgënjimi i të riut nga Kosova, erdhi për shkollim, përfundoi kampeve dhe burgjeve Kastriot Dervishi: Fati i shqiptarëve të Kosovës në Shqipëri. Kërkoi kushte jetese, u arrestua dhe internua Kastriot Dervishi: 1957/Shqiptarët e Kosovës i vunë të punonin fshesaxhinj në Fier Kastriot Dervishi: “Botëkuptimi marksist-leninist” i Rexhep Qosjes dhe disa të vërteta Kastriot Dervishi: Kampi i tretë për gratë në Shqipëri Kastriot Dervishi: Burgu i parë për gra në Shqipëri në vitet 1950-1966 Kastriot Dervishi: Vendi i dytë ku vuajtën dënimet gratë në komunizëm Kastriot Dervishi: Shqiptari i Kosovës që vuajti 15 vjet burg në ferrin e regjimit terrorist të Enver Hoxhës Kastriot Dervishi: 75 vjet nga pushkatimi i opozitës së parë Kastriot Dervishi: 45 vjet nga ekzekutimi i inxhinierëve të naftës Kastriot Dervishi: Diktatori Enver Hoxha në Beograd - Klikat e mëparshme na përçanë me vëllezërit jugosllavë Kastriot Dervishi: Ekspozimi Agron Tufa: Diktatura u restaurua plotësisht

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora