E marte, 28.06.2022, 07:35 AM (GMT+1)

Kulturë

Luan Kalana: Fluturim i 'librave'' shtegtarë

E diele, 01.08.2021, 01:05 PM


FLUTURIM I  “LIBRAVE”  SHTEGTARE

... nga Shqiperia, Akademia e Shkencave Tirane,

-ne Amerike, Bibloteka Kombetare e Kongresit Amerikan Washington DC.

I -TIRANE-Pas prezantimit modest, te librit “DEVOLL-SHQIPERI -2, perjetime”, -nje veper letrare, me vlera historike e artistike per treven e Devollit, me shume se nje dokument me deshmi aktuale e reale, per gjenezen historike , historine , gjuhen dhe dialektin, luften per Liri dhe Demokraci, tradita e punes familjes e ato te shpirtit krijues artistik, me ngjarje , figura historike , potret e njerezve te thjeshte me bujq , blegtore , traktoriste dhe ifermjere, e te tjera, me personazh kryesor heroin e pavdekshem devolli, poetin e madh popullor Dritero Agolli, ”Nderi i Kombit’.

Fjala vepra e tij letrare e pershkon si nje lajtmotiv gjithe shkrimet letrare, qe  botohen per here te pare.

Ato lene gjurme e japin mesazhe per gjeneratat e ardhshme, nje kujtese e dites me vizionin e se ardhmes.

Promovimi ne Akedemine e Shkencave Tirane, organizuar nga punonjesit e Stafit te Akademise, nga studjuesja znj.Ervehe Baruti, dhe nga Shoqata mbare kombetare Devolli , Tirane nen drejtimin e Presidentit, intelektualit z.Guri Seferi, pas diskutimeve, referimeve dhe vlersimeve, libri ju percoll me interes lexusve , e ju shperdnda falas , nga pjesmaresit dhe shoqata.Per ironi te fatit , sot nuk gjendet asnje kopje ne kete Akademi, nje ndertese pa fryme shpirterore.

*     *

II-WASHINGTON DC USA -Dhe per fat te mire librat “fluturuan”si shtegetare oqeanit e drejt ne SHBA, aty ku shkronjesi , autori jeton familisht per tre dekada, si qytetar shtetas shqipraro-amerikan,

Nen kujdesin e interesin e intelektualve  mergimtare poete dhe aktiviste patriote ne Washington DC, librat u futen ne arkivin, inventarin, e Biblotekes me te madhe Kombetare  te Kongresit Amerikan, ne Kapitol Hill, te ndihmuar nga lobistet amerikan, miq te Shqiperis dhe te autorit, si shkrimtari publicist , prof Bob Graham, ish Senator Demokrat per dy dekada dhe Governor i Florides.

Kjo ngjarje eshte nje vleresim modest , jo vetem per Treven e Devollit, por  tere Shqipeine, dhe nje krenari e ligjshme te njohjes per Letersin tone Kombetare Shqiptare, si dhe nje kredibilitet modest per autorin, publicistin shqiptaro -amerikan Luan Klaana, ne SHBA.

Sot Librat gjenden edhe ne Biblotekat shqiptare ne Amerike , si ajo ne shtetin e New Jersit , nga shkrimtari Bexhet Hasani e tjer, por dhe Biblotekat Amerikane, si ne shtetin e Florides .

Ato , presin Librat me te rinj te botuar nga autori ne Shqiperi, si vepra letrare ne poezi e ne proze, “ATELIE SHPIRTIT”e cili pret maratonen e vjeshtes, te shperndarjes te dhurimit falas nga Autori, ne Biblotekat e vendit, shkollat e shoqatat , tek lexuesit, dashamires e pasionante, ne Shqiperi e ne Amerike.

@ Redaktori Letrar.

III-BILISHT- KORCE -”BUQETE”  LULESH  PER LIBRIN

...nga Shkrimtaret, Artistet dhe Lexonjesit, Devollinj e Korcare.

- Pershendetjet , Fjalet , recitimet dhe dhe urimet me kenget, te paharuara per pjesmaresit e evenimetit , nje vleresim maksimal , inspiruesdhe modest per Autorin, Shkronjesin Modest.

Mirenjohje te pavdekshmit artistit te madhit  korcar , aktor regjizor Dhimtraq Orgacka , pedagogut tim te letersise , poetit Prof.Vangjush Ziko, poetit lirik modern korcar, kolegu dhe bashkefshatari im Skender Rusi, , shkrimtarit universal  redaktorit te librave te mia Kosta Nake, dramarurgut fabulist Skender Demolli, poetit kengatari Endri Fifo, poetes Valentina Doko, poeti Pellumb Pasholli , sponsor ing Genci Hysi , kolege , lexonjes e shok e miq pjesmares.

Me konsiderate dhe respekt vellazeror Familjarisht,

-nga Luan Kalana, SHBA.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora