E shtune, 18.09.2021, 06:11 AM (GMT+1)

Kulturë

Sevdail Hyseni: Ku mbeti Lugina?!

E diele, 18.07.2021, 09:20 AM


Sevdail Hyseni

Satirike

Ku mbeti Lugina?!

-Presheva që duket

Nuk do kallauz,

Në çdo dhjetë shtëpi

Na del një baksuz!

Ndryshe në Bujanoc

S’mbetet kush pa punë,

Prapa çdo shqiptari

Fshihet një spiun!

Ndërsa në Medvegjën

E zhytur në gropë,

S’mund të gjesh shqiptar

As me mikroskop!

Ku po jetë Lugina?

-E pyetën një plak :

-Tha pyetni liderët

Që kanë lëshuar bark!

Ndaj, paria jonë…

Ja ka futur kot,

Ngase kanë nevojë

Për një kokërr votë!

Edhe pa të lumen

Do t’ngelin një ditë,

Lufta për pushtet

I ka befasitë..!

Bëhet vonë dikur

Të flasin me gojë,

Mbase nuk ka vesh

Askush t’i dëgjojë!

(Karikatura marrë nga interneti)(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora