E marte, 21.09.2021, 12:37 PM (GMT+1)

Kulturë

Gjon Keka: Humanistët e famshëm arbërorë

E diele, 11.07.2021, 02:11 PM


Humanistët e famshëm arbërorë

Nga Gjon Keka

Humanistët e famshëm arbëror:

Marin Barleti, Profesor, shkrimtar, humanist

Gjon Gazulli Astronom ,diplomat

Nikollë Leonik Tomeu, Matematicient ,humanist

Pal Engjëlli, Diplomat, humanist

Pjetër Budi, Poet, shkrimtar, humanist

Pjetër Bogdani, doktor i filozofisë, humanist

Shtjefën Gjeqovi, Etnolog, arkeolog, shkrimtar, humanist

Nënë Terëza Humaniste, etj.

Dëshira e humanistëve tanë arbëror ishte ndërtimit i një tempulli të kulturës , dijes,artit e shkencës, më saktësisht kombi të hyjë në dritë nga errësira e padijes dhe primitivizmit.

Ata ishin adhurues të antikitetit dhe u bënë në fakt imituesit e gjallë të saj duke i lënë brezave po këtë udhë të imitimit dhe ecjes në atë dritë.

Humanistët tanë janë ata që i dhanë bekimet e tyre të larta për një arsim e edukim të lartë, për një mirëqenje e vetëdje të lartë kombëtare e njerëzore.

Ata ishin studiues të mëdhenjë dhe qëllimi i tyre ishte shpëtimi i kombit të tyre e botës përmes mësimit dhe shkrimit, dijes, edukimit ,arsimit, kulturës, shkencës etj, ata në fakt ishin të frymëzuar nga fryma klasike e arsimit antik, mësuan njohuritë në kërkim të dijes , nxorrën nga drita e tyre e talentuar dhe i transemtuan brezave.

Përpjekjet e parreshtura të tyre për arsim, edukim, art, kulturë, shkencë etj, të asaj kohe përfaqësojnë vetëm agimin e jetës sonë të shekullit XXI dhe janë tregues i qartë se mbi cilat themele duhet të qëndrojë të ecën e ta shohë të ardhmen kombi ynë arbëror europian.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora